کد خبر: ۵۰۷۳۲
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۳
رهبر فرزانه در دیدار مردم قم:
رهبر فرزانه انقلاب با اشاره به اینکه حادثه ۱۹دی نشان دهنده عمق نگاه دینی مردم است، فرمودند: قیام مردم قم در ۱۹ دی منشاء حرکت سلسله‌واری شد که به پیروزی انقلاب اسلامی انجامید.

 حادثه ۱۹ دی نشان دهنده عمق نگاه دینی مردم است

به گزارش تجارت امروز، آیت الله العظمی سید علی خامنه‌ای همزمان با سالروز قیام ۱۹ دی مردم قم در سال ۱۳۵۶ علیه رژیم ستمشاهی، به صورت تصویری با مردم قم سخن گفتند.

دیدار با مردم قم برای این حقیر یک فرصت مغتنمی بود و دو سالی بود که محروم بودیم و به همه مردم عزیز قم درود و اظهار ارادت خود را اعلام می‌کنیم.

برخی حوادث تاریخی که دارای مضامین عمیقی هستند و پیام‌های بلندی را به مردم نسل‌های بعدی می‌رسانند باید زنده بمانند. نباید بگذاریم غبار فراموشی بر روی این حوادث بنشیند. حادثه ۱۹ دی از این قبیل است.

حادثه ۱۹ دی منجر به پیروزی انقلاب اسلامی انجامید؛ بنابراین نگاه به این حادثه نگاه به سرمنشاء یک تحول است. این حادثه و دنباله‌هایش نشانه عمق نگاه دینی مردم است. این حادثه جزو بینات انقلاب اسلامی است. تبلیغات کسانی که کینه انقلاب را بر دل دارند باعث می‌شود که بینات انقلاب را مورد تردید قرار دهند.

حادثه ۱۹ دی با مرجع تقلید و عالم روحانی و مسائل دینی ارتباط دارد. اغلب قضایای مهمی که در این ۱۵۰ سال اخیر در کشور ما واقع شده از این قبیل است. در عمده حوادث کشور ما پای یک عالم دینی در میان است.

در قضیه تنباکو میرزای شیرازی، در مساله مشروطه مراجع نجف و اصفهان، در حادثه مسجد گوهرشاد حاج آقا حسین قمی، در ۳۰ تیر آیت الله کاشانی و در ۱۵ خرداد ۴۲ امام خمینی حضور داشتند.

از اینجا می‌توان راز دشمنی قدرت‌های مستکبر عالم را با دین و فقه و عالم سیاسی فهمید زیرا حضور اینها ضد استکباری و ضد استعماری است. آنها با عالم و مرجع و دین سیاسی مخالف هستند.

دشمنی و کینه‌ورزی آمریکا با نظام جمهوری اسلامی هم از اینجا فهمیده می‌شود. جمهوری اسلامی مظهر اعتقاد دینی مردم و ناشی از نگاه انقلابی بر خواسته از دین به مسائل جاری جهان و کشور است.

اینک برخی می‌گویند چرا می‌گویید مرگ بر آمریکا ظاهربینانه و سطحی‌نگری است. استکبار با پدیده جمهوری اسلامی مخالف است.

غیرت دینی با عقلانیت همراه است. شخصیت‌هایی که غیرت دینی دارند دارای عقلانیت بالایی هستند. امام خمینی در اوج غیرت دینی بود ولی در عین حال در اوج عقلانیت و خردمندی بود.

باید از فقیه و فیلسوف معاصر آیت الله مصباح یزدی یاد کنم. ایشان شاگرد شایسته امام خمینی بودند و در غیرت دینی در اوج بودند و در عقلانیت هم از فیلسوفان بزرگ بودند.

در دوران طاغوت می‌خواستند قدسیت امام را بشکنند و از بین ببرند. آنها نفوذ روز افزون امام را در میان مردم می‌دیدند و می‌خواستند جایگاه امام را تنزل دهند.اگر مشت محکم مردم قم به سینه طاغوت نمی‌خورد، آنها کار خود را ادامه می‌دادند.

پشت طاغوت به آمریکا گرم بود و خاطرش جمع بود هر کاری انجام دهد، آمریکا پشت سر او خواهد بود و عکس‌العمل بین‌المللی پیدا نمی‌کند. در ژانویه همان سال کارتر نطق کرد و گفت ایران جزیره ثبات است. طاغوت فکر می‌کرد می‌تواند نهضت را با کوبیدن امام، مورد مناقشه قرار دهد.

مردم قم محاسبات طاغوت و دشمن را بهم زدند. طاغوتیان می‌خواستند امام را بشکند ولی امام پرفروغ‌تر ظاهر شد. می‌خواستند نهضت را ضعیف کنند اما نهضت قوی‌تر شد.

امروز هم درباره مسائل گوناگون محاسباتی می‌کنند. در قضیه شهادت شهید سلیمانی چه فکر می‌کردند و چه شد. فکر می‌کردند با شهادت شهید سلیمانی حرکتی که او نمودارش بود خاموش می‌شود. دستگاه محاسباتی دشمن غافل و خراب است و نمی‌توانند حقایق جمهوری اسلامی را دریابند.

۴۳ سال از ۱۹ دی ۵۷ می‌گذرد و این ۴۳ سال با افت و خیزهای زیادی همراه بوده است. یک ملت زنده فقط به گذشته نگاه نمی‌کند بلکه به اقتضائات زمان خود و وظایفی که در این لحظه برعهده اوست و قدم‌های بعدی و چشم‌انداز هم نظر دارد.

باید وظیفه لحظه کنونی را بشناسیم و گام‌های خود را مشخص کنیم و چشم‌انداز را روشن کنیم و به آن چشم بدوزیم. در این شرایط این نهضت کامیاب خواهد شد.

امروز وسط راه هستیم و ملت ایران تلاش‌های زیادی کرده است. وظیفه فردا و چشم‌انداز خود را باید بدانیم.

امروز فکر جوانان حزب اللهی مومن در کشور گسترده است. گاهی اوقات انسان نظرسنجی‌ها را می‌بیند اما اینها حقیقت ملت ایران را نشان نمی‌دهد، حقیقت ملت ایران را تشییع شهید سلیمانی نشان می‌دهد

ما خوشبختانه با فکر انقلابی و مومن از سوی جمع کثیری از جوانان مواجه هستیم.

به گزارش مهر، این سخنرانی به صورت زنده از سایت و صفحات KHAMENEI.IR در شبکه‌های اجتماعی و همچنین از شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی رسانه ملی در حال پخش است.

بر اساس این گزارش، دیدار رهبر انقلاب با مردم قم در سالروز قیام ۱۹ دی، هر سال با حضور هزاران نفر از مردم این شهر در حسینیه امام خمینی (ره) برگزار می‌شد که امسال به علت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، از طریق ارتباط تصویری با جمعیت حاضر در مصلای شهر قم برگزار شد.

انتهای خبر//ح.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری