کد خبر: ۵۰۷۳۴
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا اعلام کرد:
دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹ در تشریح آخرین وضع انتشار سویه امیکرون کرونا در کشور، گفت: باتوجه به شیوع امیکرون در کشورهای جهان و اطراف از جمله در بحرین و کویت، به نظر می‌رسد در چند هفته آینده شاهد پیکی از امیکرون در کشور باشیم.

به گزارش تجارت امروز، دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری کرونا اظهارداشت: باتوجه به اینکه ۹ میلیون نفر در کشور ما دز سوم را تزریق کردند، نیاز است ۴۰ تا ۵۰ میلیون نفر دیگر وارد تزریق دز سوم شوند و حتما دز سوم را تزریق کنند.

وی ادامه داد:باتوجه به اینکه۱۰ درصد جامعه ما در سن ۵ تا ۱۱ سال هستند، خود واکسیناسیون این افراد می‌تواند از ایجاد پیک و چرخش ویروس در جامعه جلوگیری کند. نکته دیگر هم این است که باتوجه به اینکه بحث بازگشایی مدارس مطرح است، بنابراین انجام واکسیناسیون یکی از ضرورت‌هایی است که حتما باید انجام شود.

او اظهارداشت: باتوجه به اینکه اگر مدارس باز شده اما کودکان واکسینه نباشند، باتوجه به اوج امیکرونی که در سنین کودکان بیشتر دیده می‌شود، می‌تواند خودش یک بحث بسیار موثری را به وجود آورد که باعث به وجود آمدن بیماری در بین اطفال باشد.

جماعتی گفت: مطالعات کشورهای دیگر هم نشان داده که اطفال ۳۰ درصد بر اثر امیکرون گرفتار شدند و یک‌سوم این‌ها در بیمارستان‌ها بستری شدند. باتوجه به محدودیت تخت‌های "ای سی یو" در کشور ما برای اطفال، این موضوع یکی از مواردی است که اگر مدارس باز شوند اما واکسن در این سنین تزریق نشود و این افراد گرفتار شده و خدایی نکرده نیاز به ای سی یو داشته باشند، در کل کشور می‌تواند یک بحران را ایجاد کند. به همین دلیل ضرورت واکسیناسیون ۵ تا ۱۱ سال باز هم مورد تاکید کمیته علمی قرار گرفت.

وی گفت: پیش‌بینی‌های متخصصین اپیدمیولوژی و آمار و اعضای کمیته علمی این است که در 2 یا 3هفته آینده باپیک امیکرون درکشور مواجه خواهیم شد.بنابراین به نظر نمی‌رسد که بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها کار معقولی باشد. باید احتیاطات  لازم را داشته باشیم.

او درباره شمار مبتلایان به امیکرون در کشورگفت: طبق گزارش ها بر اساس آزمایش های انجام شده ۵۰۰ بیمار را گزارش کردند که بر اساس آزمایش‌هایی است که در آزمایشگاه های ما است که تقریبا ۲۷ درصد از کل تست‌هایی که انجام شده در هفته گذشته، مربوط به امیکرون بوده است که نشان می‌دهد که در یک هفته اینقدر افزایش یافته که می‌تواند در چند هفته دیگر به پیک خودش برسد.

جماعتی با تاکید بر لزوم واکسیناسیون آنفلوآنزا نیز گفت: یکی از مواردی که کمیته علمی روی آن تاکید دارد، این است که حتما واکسن آنفلوآنزا در افراد پرخطر تزریق شود. زیرا اکنون تعدادی از افرادی که در بیمارستان‌ها با عنوان امیکرون بستری شدند و حتی در "ای سی یو" بودند، مبتلا به آنفلوآنزا بودند. بنابراین لزوم تزریق واکسن آنفلوآنزا هم مورد تاکید کمیته علمی قرار گرفت.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری