کد خبر: ۵۰۷۴۶
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۶
 وزیر خارجه با اشاره به اینکه قرار نیست سالها معطل مذاکرات وین بمانیم، گفت: اگر اراده جدی داشته باشیم می‌توانیم در کوتاه‌ترین زمان به یک توافق خوب برسیم و در نقطه امروز، روند را مثبت و رو به جلو ارزیابی می‌کنیم.

به گزارش تجارت امروز،حسین امیر عبداللهیان درباره ضرورت شکل‌گیری‌شورای عالی ایرانیان خارج‌ از کشور افزود: با توجه ویژه آیت الله رئیسی، شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال به ریاست شخص رئیس جمهوری برگزار و برای آسیب شناسی و بررسی مشکلات ایرانیان خارج از کشور، اعضای جدیدی به این شورا اضافه شدند. معاون نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح از جمله افرادی بود که برای رفع مشکلات مشمولان نظام وظیفه به این ترکیب اضافه شد.

وزیرخارجه درباره‌ایران هراسی‌درفضای مجازی‌گفت:به موازات نشست‌شورای عالی ایرانیان،برخی رسانه‌ها و تشکل‌ها در فضای مجازی ادعا کردند که ایرانیان خارج از کشور، در بدو ورود با حکم قضایی ممنوع الخروج خواهند شد. رئیس محترم قوه قضائیه راجع به این موضوع اعلام کرد که ما با روی گشاده از تردد ایرانیان خارج از کشور استقبال می‌کنیم.

وی گفت: همچنین در هماهنگی با بخش‌های امنیتی و قوه قضائیه،در سامانه میخک وزارت امور خارجه که هم‌میهنان خارج ازکشور مابرای اقدام کنسولی‌به این سایت مراجعه می‌کنند،در ورود به این سایت محیطی را باعنوان پرسمان تردد قرار دادیم.  ایرانیان خارج از کشور می‌توانند با کمترین اطلاعات وارد سامانه میخک شده وباتوجه‌به‌لینک بودن وزارت‌خارجه با بخش‌های امنیتی و قوه قضائیه،پاسخ درکمتر از ده روز به مخاطب ایرانی اعلام می‌شود تا بدون نگرانی به ایران سفر کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: حتما وزارت امور خارجه به عنوان یک نهاد حاکمیتی در جمهوری اسلامی ایران این مورد را تضمین می‌کند. همچنین کمیته‌ای تشکیل دادیم که پاسخ هم‌وطنان را دربازه حداکثر ۱۰ روزه بدهیم.به رغم جوسازی‌های شدیدی که‌بعد از به کارگیری سامانه پرسمان تردد ایجاد شده است، این سامانه سفر ایرانیان مقیم خارج را بسیار تسهیل کرده است.

وی ادامه داد: در جلسه‌ای با وزارت بهداشت در اوایل دولت، برخی اعلام کردند، چون FATF را تایید نکردیم، چگونه پول واکسن را پرداخت کنیم. چراکه امکان تبادل بانکی نداریم و بانک مرکزی به رغم شرایط سخت و دیگر بخش‌ها به وظایف خود عمل کرده و شاهدیم که واکسن به تعداد انبوه در حال حاضر در سراسر کشور موجود است.

وزیر خارجه ادامه داد: نزدیک به چهار میلیون افغانستانی مقیم ایران نیز از این خدمات بهره‌مند شده اند. در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه نروژ اعلام کردم که در تحولات اخیر افغانستان نیز نزدیک به ۷۰۰ هزار افغان را سامان دهی کردیم.روزانه ۵ هزار افغان وارد کشور می‌شوند که نیازبه اسکان آن‌ها و واکسناسیونشان را داریم.

امیرعبداللهیان بیان کرد: جذب واکسن برای مهار کرونا در دولت جدید با موفقیت انجام شد. امیدواریم که در حوزه توسعه همکاری‌های اقتصادی با سایر بخش‌های کشور موفقیت‌های بیشتری را داشته باشیم. تلاش می‌کنیم که نتیجه اقدامات اقتصادی به گونه‌ای باشد که مردم آثار آن را در زندگی و سفره خود ببینند.

وزیر خارجه اعلام کرد: مشکلی که با برخی از نهادهای بین المللی وجود دارد مربوط به پدیده مهاجرت از طرف افغانستان و بحران‌های حال حاضر این کشور است.برخی از کشورهای اروپایی به رغم ابراز همدردی، خیلی محدود کمک کرده یا اصلا کمک نمی‌کنند.

امیرعبداللهیان افزود: در اروپا، اگر ۲۰۰ آواره وارد جایی شوند ممکن است بحران ایجاد شود. اروپایی ها از نگاه انساندوستانه ایران که باوجود شرایط سخت تحریم،روزانه پذیرای5 هزار افغان است، تعجب می کنند.  البته ما در کنار آن با هیات حاکمه افغانستان مرتبا در تماس هستیم و تلاش می‌کنیم این آوارگان در داخل خاک افغانستان اسکان داده شوند. در کنار این، سعی داریم کمک‌های بین المللی را جذب کرده و اروپا راتشویق به کمک کنیم‌تا آوارگان به سمت اروپا سرازیر نشده و این کشورها دچاربحران نشوند و افغانستان از این وضعیت سخت عبور کند.

بیشتر بخوانید:

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری