کد خبر: ۵۰۷۵۳
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۲
رئیس سازمان حج و زیارت:
رئیس سازمان حج و زیارت از اعزام زمینی زائران عتبات عالیات ازاول ماه رجب (۱۴ بهمن) خبر داد وگفت: به رغم پیگیری‌های مسئولان این سازمان و توافق اولیه طرف‌های ایرانی و عراقی، با اعلام موافقت رسمی دولت عراق اعزام کاروان های زمینی عتبات عالیات بزودی آغاز خواهد شد.

مرزهای زمینی عراق به روی زائران ایرانی باز می شود

به گزارش تجارت امروز، علیرضا رشیدیان با تاکید بر اینکه بر مبنای توافق طرفین روزانه ۵۰۰ نفر از عاشقان زیارت خاندان عصمت و طهارت به عراق اعزام خواهند شد، اظهارداشت: برای گرفتن قول مساعد مسئولان عراقی مبنی بر بازگشایی مرزهای زمینی برای اعزام زائران ایرانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق و همکاران سازمان حج در دو کشور زحمات زیادی را متحمل شدند که جای قدردانی دارد.

وی با اشاره به اینکه پس از اعلام موافقت رسمی دولت عراق برای بازگشایی مرزهای زمینی احتمال افزایش اعزام زائران با هزار نفر نیز وجود دارد، تصریح کرد: در نشست های به انجام رسیده با مسئولان عراقی اعلام شده همچنان که زائران عراقی از طریق مرزهای زمینی وارد ایران می شوند ترتیبی اتخاذ شود تا زائران ایرانی نیز وارد عراق شوند که در این زمینه توافق های خوبی به دست آمده است.

رشیدیان با اشاره به اینکه هزینه سفرهای هوایی گران قیمت بوده و هر شخصی توانایی این سفر را به این روش ندارد از دیگر دلایل پیگیری بازگشایی مرزهای زمینی برای رفاه حال مشتاقان زیارت عتبات عالیات بوده است، گفت: اعزام های زمینی ارزان قیمت بوده و مشتاقان زیارت سید الشهدا(ع)   و دیگر ائمه اطهار امکان اعزام خواهند داشت.

رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه افتخار ما نوکری حضرت اباعبدالحسین (ع) و خدمت به مردم است، گفت: وظیفه ما تسهیل در امر زیارت برای مردم است و همچنان پیگیر این مهم تا بازگشایی مرزهای زمینی هستیم.

در صورت موافقت دولت عراق مرز قصرشیرین به روی زائران ایرانی باز خواهد شد

رشیدیان با بیان این مسئولان عراقی هم اکنون به صورت غیر رسمی وعده بازگشایی مرزهای زمینی را داده اند، افزود: با توجه به موافقت مسئولان عراق مرز مهران برای اعزام زائران در نظر گرفته شده اما با توجه به امکانات موجود در قصرشیرین برای استقراز زائران به دنبال بازگشایی این مرز و مرز شلمچه نیز هستیم.

رئیس سازمان حج و زیارت با تاکید بر اینکه پس از بازگشایی همه مرزهای زمینی زائران اعزامی به صورت تقسیم بندی شده بنابرامکانات موجودهرمرز اعزام‌خواهندشد،ادامه داد:در نشست‌های انجام گرفته تاکید ما بر اعزام زائران از چهار مرز زمینی قصرشیرین، شلمچه، چذابه و مهران بوده و همچنان پیگیر آن هستیم.

وی گفت:اکنون در مسیرهای هوایی ایستگاه های پروازی نزدیک به عراق هزینه رفت و برگشت هوایی در 4 میلیون تومان است در حالی که در اعزام های زمینی بسیار ناچیز در مقایسه با پرواز است.

رشیدیان‌درباره‌ به اعزام‌سوریه‌گفت: اعزام زائران به‌سوریه درشرایط فعلی‌باتوجه به محدودیت‌های امنیتی فقط به صورت هوایی انجام می شود.

وی درباره صدور ویزا نیز گفت: در بحث اعزام زائران به صورت هوایی نیازی به اخذ ویزا نیست و دولت عراق برای اعزام های زمینی نیز تاکنون هیچ گونه اظهار نظری برای صدور ویزا نکرده است و اگر اعلام کنند زائران اعزام زمینی باید برای سفر به عراق ویزا اخذ کنند.

انتهای خبر//ح.ع 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری