کد خبر: ۵۰۷۶۱
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۵
ارزش تجارت خارجی ایران در پاییز امسال با رشد ۲۵ درصدی به ۲۷ میلیارد رسیده است.

به گزارش تجارت امروز، مطلب بالا را سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک ایران اعلام کرد و افزود: کل تجارت کشور در ۹ماهه امسال ۱۲۲میلیون و ۴۵۲هزار تن کالا به ارزش ۷۲میلیارد و ۸۳میلیون دلار بود که سهم فصل پاییز ۴۳میلیون و ۳۱۸هزار تن به ارزش ۲۷میلیارد و ۱۵۶میلیون دلار بوده است.

او اظهار داشت: تجارت پاییزی کشور نسبت به فصل سوم سال قبل، کاهش ۹درصدی در وزن وافزایش ۲۵درصدی درارزش را تجربه کرده است و نسبت به فصل تابستان ۷درصد در وزن و ۱۴درصد درارزش و نسبت به بهار ۱۲درصد در وزن و ۲۸درصد در ارزش رشد داشته است.

به گفته لطیفی وضع صادرات در فصل پاییز نیز نشان می دهد که از مجموع صادرات ۹۲میلیون و ۳۳۳هزار تنی کشور به ارزش ۳۵میلیارد و ۱۴۱میلیون دلار در ۹ماه سال، ۳۲میلیون و ۳۳۷هزار تن کالا به ارزش ۱۳میلیارد و ۳۳۵میلیون دلار در فصل پاییز به سایر کشورها صادر شد که نسبت به پاییز سال قبل از لحاظ ارزش ۱۷ درصد، نسبت به تابستان سال جاری ۲۰درصد و نسبت به فصل بهار ۲۵درصد افزایش داشته است.

او یادآور شد: همچنین جریان واردات در فصل سوم امسال به این صورت بوده که از مجموع ۳۰میلیون و ۱۱۹هزار تن کالای وارده به کشور به ارزش ۳۶میلیارد و ۹۴۲میلیون دلار در ۹ماه سال جاری، ۱۰میلیون و ۹۸۱هزار تن کالا به ارزش ۱۳میلیارد و ۸۲۱میلیون دلار مربوط به پاییز بوده که نسبت به پاییز سال قبل ۳۰درصد در وزن و ۳۷درصد در ارزش افزایش داشته است.

وی اظهارداشت:واردات کشور در فصل پاییز نسبت به تابستان،  4درصد در وزن و ٥.٥ درصد در ارزش بیشتر شده و نسبت به فصل بهار نیز ۲۸درصد در وزن و ۱۶درصد در ارزش رشد داشته است.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری