کد خبر: ۵۰۷۶۴
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۴
به منظور ارتقای دقت تست‌های "پی‌سی‌آر" محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان دستگاهی را برای شناسایی غلظت، کیفیت و خلوص دی‌ان‌ای و پروتئین‌ها طراحی کردند.

به گزارش تجارت امروز، مطلب بالا را طیبه قدس‌الهی مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان اعلام کرد و افزود: این دستگاه، قابلیت اندازه‌گیری نمونه‌‎های "دی‌ان‌ای" و "آران‌ای" و پروتئین با غلظت‌های خیلی کم و خیلی زیاد را دارد.

او گفت: دستگاه نانودراپ اسپکتروفتومتریک طیف‌سنج بازه کامل مرئی فرابنفش است که برای اندازه‌گیری نمونه‌های کم‌حجم ۱ تا ۲ میکرولیتر به کار می‌رود و برای این منظور،نیازی به رقیق‌ سازی نمونه‌های غلیظ نیست.

وی با بیان اینکه این دستگاه، مجهز به پردازش‌های پیشرفته‌ای است که قادر به شناسایی غلظت، کیفیت و خلوص دی‌ان‌ای و پروتئین‌ها با دقت بالا است، افزود: طراحی و ساخت سخت‌افزار و نرم‌افزار این دستگاه به‌طور کامل، در این شرکت بومی شده است. این دستگاه همچنین شامل بخش‌های اپتیک، مکانیک، نرم‌افزار و الکترونیک است و از زیست فناوری در نرم‌افزار آن استفاده شده است‌.

به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، قدس الهی یکی از کاربردهای این محصول را افزایش صحت تست‌های کرونا اعلام کرد و افزود: در تست "پی‌سی‌آر"، ابتدا "دی‌ان‌ای" ویروس را استخراج کرده و قبل از ارسال آن برای "پی‌سی‌آر"، این دستگاه بررسی می‌کند که آیا "دی‌ان‌ای"، درست استخراج شده است یا  خیر. با این عمل، صحت نتایج تست‌های "پی‌سی‌آر" بالا می‌رود و به همین دلیل، این کارکرد، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که ضمن صرفه‌جویی در مواد آزمایشگاهی و تست‌های پی‌سی‌آر، به کاهش قیمت و زمان این تست‌ها می‌انجامد.

به گفته وی از دیگر کاربردهای این محصول می‌توان به استفاده در حوزه‌های پزشکی، ژنتیک، زیست فناوری، کشاورزی، علوم سلولی، علوم دارویی، صنایع غذایی، تست‌های بیوشیمی و سایر آزمون‌ها اشاره کرد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری