کد خبر: ۵۰۷۶۵
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۷
فاضلاب خام انسانی پردیس سال ها است که وارد سد ماملو به عنوان یکی از مهمترین منابع تامین آب شیرین تهران می شود و سلامت مردم این کلان شهر را به خطر انداخته است.

سرازیر شدن فاضلاب انسانی به منبع آب آشامیدنی

به گزارش تجارت امروز، متأسفانه یک معضل محیط زیستی جدی در پردیس وجود دارد و همچنان شاهد ورود فاضلاب خام انسانی به منابع آبی شهر تهران در سد ماملو هستیم.

عضو سابق شورای شهر پردیس با تأیید ورود فاضلاب انسانی به سد ماملو اظهار داشت: پروژه‌ تصفیه فاضلاب در این مناطق در حال ساخت است، اما اکنون هیچ اقدامی در خصوص جلوگیری از ورود این فاضلاب به منابع آبی سد ماملو نشده است هرچند میزان ورود این فاضلاب کاهش داشته اما به صفر نرسیده است.


محمد قانبیلی با بیان اینکه این امر سلامت مردم شهر تهران را به خطر انداخته است، افزود: کمبود بودجه مهمترین عامل به سرانجام نرسیدن پروژه‌های تصفیه فاضلاب در منطقه است و با توجه به تورم موجود هرچقدر این کار ساخت به تأخیر بیفتد، شاهد کسری بیش از پیش بودجه نیز خواهیم بود.

ورود فاضلاب برخی از فازهای مسکن مهر به رودخانه بالا دست سد ماملو

گفته‌های این عضو سابق شورای اسلامی شهر پردیس در گفتگوی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با یکی از رسانه‌ها نیز تأیید شد، محمدرضا بختیاری در این گفتگو اظهارداشت: فاز 8، ۹ و ۱۱ و مسکن مهر پردیس مشکل ورود فاضلاب به رودخانه جاجرود، پشت سد ماملو را داشت که یک تفاهم نامه بین شرکت آب و فاضلاب استان تهران و شرکت عمران شهر جدید پردیس منعقد شد، طبق آن شرکت آب و فاضلاب استان تهران با ایجاد فاز دوم تصفیه خانه پردیس در حال انتقال فاضلاب به تصفیه خانه است که پس از راه افتادن تصفیه خانه فاضلاب فازهای هشت و ۹ و ۱۱ فاضلاب به این تصفیه خانه منتقل می‌شود.


وی افزود: اکنون فاضلاب مسکن مهر پردیس را در حال تصفیه است و فاضلاب فازهای ۹، پنج و ۱۱ که بیشترین فاضلاب را داشتند، به تصفیه خانه فاضلاب پردیس منتقل شده است.


بخشی از فاضلاب از مسکن مهر پردیس وارد رودخانه جاجرود می‌شود، اما آن حجم وسیع فاضلاب که قبلاً وارد رودخانه می‌شد و مشکلاتی را ایجاد می‌کرد اکنون وارد تصفیه خانه فاضلاب پردیس می‌شود.


اگر بخواهیم کل فاضلاب جمع شود باید تصفیه خانه "باغکمش" تکمیل شود چرا که برخی از بلوک‌های مسکن مهر پردیس به تصفیه خانه فاضلاب ما سوار نیست، اما ۷۰ تا ۸۰ درصد از فاضلابی که 2 تا 3 ماه پیش وارد رودخانه جاجرود می‌شد اکنون به تصفیه خانه فاضلاب پردیس منتقل و در آنجا تصفیه می‌شود.

منتظر تخصیص اعتبار ویژه در سفر رئیس جمهور هستیم

محسن منصوری استاندار تهران نیز که روز دوشنبه به همراه سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به پارک فناوری پردیس آمده بود در پاسخ به سوالی درباره پروژه‌های تصفیه فاضلاب پردیس گفت: درباره به حرکت انداختن روند اجرای پروژه‌های تصفیه خانه‌های فاضلاب در منطقه شرق استان تهران در سفر ریاست جمهوری به شهرستان‌های این استان که به زودی انجام خواهد شد یک اعتبار ویژه برای تکمیل پروژه‌های این منطقه در نظر گرفته شده است تا بتواند سرعت بگیرد.


فاضلاب ۱۰ هزار واحد مسکونی در فاز ۸ پردیس به حاشیه رودخانه جاجرود وارد می‌شود


عضو هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید پردیس در این باره گفت: ۸۰ درصد فاضلاب پردیس در فازهای ۱۱، ۹، 5 و ۹ قدیم مدیریت شده و با هزینه بسیار زیاد به طور دائم به تصفیه خانه فاضلاب موجود شهر پردیس منتقل می‌شود.


ابراهیم نظری نیا افزود: ۱۵ درصد از فاضلاب شهر جدید پردیس یعنی به اندازه ۱۰ هزار واحد ساختمانی در فاز 8 به حاشیه رودخانه جاجرود در روستای "باغکُمش" منتقل می‌شود و در این منطقه در حال ساخت دو عدد لاگون هستیم که این فاضلاب خام وارد مسیل های منتهی به سد ماملو رودخانه نشود.


وی این امر را به دلیل تأخیر در آغاز عملیات اجرایی تصفیه خانه شماره دو پردیس دانست و گفت: دلیل تأخیر آغاز عملیات اجرایی تصفیه خانه شماره دو پردیس این است که سازمان محیط زیست کشور 8 سال مانع جانمایی و شروع عملیات اجرایی تصفیه خانه شماره دو فاضلاب پردیس شده است.

عضو هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید پردیس افزود: این پروژه در سال ۹۲ با هزینه‌ای معادل ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان به مناقصه گذاشته شد؛ در سال ۹۹ و پس از 7 سال تلاش برای دریافت موافقت محیط زیست، اکنون اجرای این پروژه ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد که 8 برابر شده است.


نظری نیا گفت: در این تأخیر تنها دولت و مردم متضرر شدند چرا که نتوانستیم پروژه را در زمان مناسب اجرا کنیم و بخشی از فاضلاب وارد محیط شد و هزینه‌های دولت و مردم برای اجرای پروژه فاضلاب نیز 8 برابر شد.


عضو هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید پردیس اظهارداشت: همه دستگاه‌هایی که موجب شدند پروژه مذکور با تأخیر شروع به کار کند ضربه بزرگی به محیط زیست کشور و منابع دولتی وارد کردند.


تصفیه خانه فعلی فاضلاب ظرفیت پذیرش ۲۰ تا ۲۵ درصد فاضلاب تولیدی را دارد


رئیس اداره محیط زیست پردیس بحث فاضلاب را به عنوان یک چالش محیط زیستی این شهرستان دانست و گفت: فاضلاب دو متولی دارد یکی آبفای جنوب شرق استان تهران و دیگری شرکت عمران پردیس به عنوان متولی مطرح هستند که شرکت آبفای جنوب شرق استان تهران با مطالعه ای که انجام داده است تصفیه فاضلاب چند فاز را به موازات یکدیگر پیگیری می‌کند.
عزیز میکائیلی گفت: مجوزهای لازم مدول یک و دو تصفیه خانه فاضلاب پردیس با پیگیری‌های که دادستانی کل، دادستان پردیس و فرماندار انجام دادند، صادر و به بهره‌برداری رسید و اکنون پذیرش ۲۰ تا ۲۵ درصد فاضلاب پردیس را به عهده دارد.


بخش دیگر تصفیه فاضلاب نیز بر عهده آبفای شرق استان تهران و تصفیه فاضلاب رودهن و بومهن است، که مجوزهای زیست محیطی برای این تصفیه خانه صادر شده است، اما این تصفیه خانه به رغم صدور مجوزها پیشرفت فیزیکی کمی داشته و فقط بحث شبکه گذاری فاضلاب شهری انجام شده است.


او ادامه داد: در خصوص بحث فاضلاب روستایی نیز هیچ اقدامی در پردیس انجام نگرفته است و فقط شهرهای سعید آباد و خسرو آباد مطالعات ارزیابی نهایی شده است و مجوز لازم برای آن صادر شده ولی پیشرفت فیزیکی خاصی صورت نگرفته است.


رئیس اداره محیط زیست پردیس گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نهاد نظارتی و حاکمیتی برای تحقق اهداف محیط زیستی شهرستان و حقوق عام همیشه با سیاست‌های کلان و منطقه‌ای شهرستان و استان همسو بوده است، که می‌توان به صدور مجوز و احداث و تأیید مطالعات ارزیابی محیط زیست پروژه‌های ملی و منطقه‌ای نظیر تصفیه خانه فاضلاب در کوتاه‌ترین زمان ممکن اشاره کرد.


میکائیلی گفت: احداث فاز دو پروژه تصفیه خانه فاضلاب موسوم به "باغکمش" در کوتاه‌ترین زمان و با پیگیری خاص دادستان کل و دادستان پردیس و فرمانداری و با نظر مساعد محیط زیست و طرح در شورای عالی محیط زیست انجام شد.


۷۰ درصد فاضلاب تولیدی پردیس بدون تصفیه به داخل حوزه‌های آبریز وپشت تاج سد ماملو وارد می‌شود.


وی گفت: وقتی طرح ایجاد شهرهای جدید نهایی می‌شود طبیعی است که سرانه‌های عمومی و زیر ساخت‌ها باید پیش‌بینی شود.


مسئول محیط زیست پردیس افزود: اکنون فاضلاب فازهای 5، 8، ۹ و ۱۱ مسکن مهر به صورت خام که بیش از ۷۰ درصد فاضلاب تولیدی شهرستان پردیس است، بدون تصفیه به داخل حوزه‌های آبریز و پشت تاج سد ماملو به عنوان تأمین کننده آب آشامیدنی کلان شهر تهران و شهرهای پایین دست منتقل می‌شود.


وی گفت: از تصفیه خانه رودهن و بومهن که متولیان آن آبفای شرق استان تهران است، انتظار می‌رود که به عنوان متولی امر سرعت بیشتری در اجرای پروژه داشته باشند، زیرا چند سال است که مجوزهای زیست محیطی صادر شده ولی پیشرفت فیزیکی خاصی مشاهده نشده است و این نیز از مطالبه خاص و مهم شهروندان منطقه است که هم از آب تصفیه شده استفاده کنند و مشکل‌ بهداشتی و محیط زیستی منطقه رفع شود.


میکائیلی اضافه کرد: به استناد قانون و با توجه به آئین نامه‌های اجرایی مرتبط با اجرای پروژه‌های عمرانی برای تمام طرح‌های منطقه‌ای و ملی بایستی پیوست زیست محیطی ارائه شود، زیرا اثر زیست محیطی یک پروژه اگر دیده نشوند، باعث ایجاد چالش‌های متعدد در اکوسیستم انسانی منطقه و اکوسیستم جانوری و آبی منطقه می‌شود و زیان جبران ناپذیر را تحمیل می‌کند.


طبق مطالب بالا آنچه مبرهن است این است که فاضلاب خام انسانی ۱۵ تا ۷۰ درصد ساکنین مسکن مهر پردیس به مسیل های منتهی به سد ماملو وارد می‌شود و از آن جایی که این سد تأمین کننده عمده آب شُرب شهر تهران و نیز آب کشاورزی در برخی شهرستان‌های پایین دست، از جمله پاکدشت و دشت ورامین است، حتی یک لحظه تعلل در تعیین تکلیف فاضلاب این منطقه قابل پذیرش نیست و باید هرچه سریع‌تر این معضل رفع شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری