کد خبر: ۵۰۷۸۲
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۲
گزارش‌های میدانی از سطح شهر تهران، کاهش نسبی معاملات مسکن نسبت به ماه قبل را نشان می‌دهد. مشاوران املاک می‌گویند خریداران و فروشندگان در انتظار تعیین تکلیف وضع سیاسی و اقتصادی هستند و به همین دلیل از خرید و فروش امتناع می کنند؛ در عین حال تقاضا برای واحدهای ارزنده بیش از عرضه‌ آنها است.

به گزارش تجارت امروز، مشاوران املاک شهر تهران از کاهش نسبی معاملات در دی  نسبت به آذر خبر می‌دهند.

پس ازرونق نسبی بازار مسکن در آذرامسال که‌به رشد ماهیانه ۳۴درصدی معاملات و انعقاد۹۸۰۰ فقره قرارداد خرید و فروش درپایتخت منجر شد،تحت تاثیر عوامل سیاسی بین‌المللی، افت بازارهای ارز و بورس، معاملات مسکن به حالت تعلیق در آمد. طرف تقاضا در انتظار افت قیمتها و طرف عرضه منتظر افزایش است. در عین تغییر قیمت چندانی در یک ماه گذشته رخ نداده است.

با وجود کسادی معاملات مسکن در اغلب مناطق تهران، واسطه‌های ملکی غرب پایتخت از رونق نسبی در این محدوده خبر می‌دهند.

علت آن می‌تواند به غنای عرضه آپارتمان در منطقه ۵ مربوط باشد. در شرایطی که به دلیل کمبود فایل‌های فول امکانات ناشی ازافت ساخت وساز در مناطق جنوبی و شرقی تهران، افزایش عرضه نسبت به تقاضا در غرب تهران از ایجاد یخ رکود در این محدوده جلوگیری کرده است.

اگرچه آپارتمانهای قدیمی و ناقص دربازار مسکن به وفور وجود دارد، عرضه خانه‌های نوساز در بازار کاهش یافته و همین مساله فاصله قیمتی بین واحدهای نوساز و قدیمی را تشدید کرده است.

گذشته از رشد شدید قیمت‌ها در 4سال گذشته که علت اصلی رکود معاملات محسوب می‌شود، دلیل دیگر افت قراردادهای خرید و فروش در تهران به عقب نشینی فروشندگان برمی‌گردد. بنا به گفته واسطه‌های ملکی، هم‌اکنون تعداد خریداران برای واحدهای ارزنده بیش از فروشندگان است. این نسبت برای آپارتمانهای دارای نقص، برعکس دیده می‌شود؛ بدین صورت که عرضه واحدهای قدیمی به مراتب بیش از تقاضا است.

بازار مسکن دوباره عقب نشست

از یک ماه قبل بر تعداد کسانی که از طریق وام ۴۸۰ میلیون تومانی اوراق تسهیلات بانک مسکن قصد خرید خانه دارند افزوده شده است.

از روز ۲۳ آذر،بانک مسکن هزینه دریافت تسهیلات مسکن ازمحل اوراق‌گواهی‌حق تقدم تسهیلات مسکن را ۵۰ درصد کاهش داد. همین مساله جذابیت دریافت این نوع تسهیلات را بالا برد و قیمت اوراق تسه از متوسط ۱۰۷ هزار تومان در روز ۲۲ آذر با نوسانات افزایشی هم اکنون به ۱۱۵ هزار تومان رسیده است.

اغلب‌کسانی که قدرت خریدشان باوام ۴۸۰ میلیون تومانی اوراق افزایش یافته،متقاضیانی هستند که قصد تبدیل به احسن واحدهای خود را دارند؛ چرا که با ۴۸۰ میلیون تومان تقریبا در هیچ جای تهران نمی‌توان آپارتمان خریداری کرد. متوسط قیمت یک آپارتمان ۵۰ متری در منطقه ۱۸ به عنوان ارزانترین منطقه تهران ۵۹۰ میلیون تومان است.

متوسط قیمت خانه در تهران ۳۲.۶ میلیون تومان

طبق اعلام بانک مرکزی، در آذرماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۲۱.۱ درصد افزایش یافته است.

تعداد معاملات انجام شده در این ماه ۹.۸ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۳۳.۸ و ۲۸۲.۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: