کد خبر: ۵۰۷۸۵
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۹
رئیس انجمن صنفی فناوری‌های نوین مالی ایران مطرح‌کرد:
رئیس انجمن صنفی فناوری‌های نوین مالی ایران گفت: سیاست‌گذاری حاکمیت در حوزه مالی همیشه به صورت زیرساخت‌های یکپارچه و متمرکز انجام شده است. غیرمتمرکز بودن دارایی‌های رمزارز، سیاست‌گذاری در این عرصه را با چالش ایجاد کرده است.

به گزارش تجارت امروز ، رمزارز (Cryptocurrency) یکی از انواع ارز مجازی است که از فناوری رمزنگاری در طراحی آن استفاده شده است و معمولاً به‌صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود. نخستین بار در دهه ۹۰ میلادی، فناوری زنجیره بلوک یا همان بلاکچین معرفی شد و در سال ۲۰۰۹ پس از وقوع بحران عظیم اقتصادی در جهان، رمزارز غیرمتمرکزی به نام بیت‌کوین براساس فناوری زنجیره بلوک توسط فرد یا گروهی ناشناس با نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» پا به عرصه تجارت‌های پنهان گذاشت.

رمزارزها به همان سرعت که در جهان شناخته شدند، در ایران نیز رشد کردند و با اقبال رو به رو شدند. مردم این روزها بیش از گذشته به خرید و فروش رمز ارزها روی آورده‌اند، اما در حوزه قانون‌گذاری هنوز ابتدای مسیر هستیم. نبود قوانین درباره رمزارزها و رویکردهای متفاوتی که در این حوزه وجود دارد، باعث شده ساماندهی در این عرصه با کندی رو به رو شود.

محمدمهدی شریعتمدار رئیس انجمن صنفی فناوری‌های نوین مالی ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا درباره قانون‌گذاری در حوزه رمزارزها گفت: در حوزه رمزارزها در کشور باید به این نکته توجه کرد که مقررات‌گذاری برعهده دولت و سیاست‌های کلی نیز برعهده شوراهای عالی است.

وی افزود: یکی از مسائلی که باعث رنج صنایع می‌شود، وجود تناقض در نگاه این سه بخش به رمز ارزها است. سیاست‌های بالادستی معمولا رویکرد توسعه‌ای و روشنگرانه دارند اما زمانی که به الزامات اجرایی یا عملیاتی می‌رسند، معمولا نگاه و نظارت به سمت کنترلی شدن می‌رود و در عمل آن سیاست‌های بالادستی ناکارآمد می‌شود.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری