کد خبر: ۵۰۷۸۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۱
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ از مردم خواست دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند، زیرا باعث افزایش ایمنی بدن می شود و دیگر نمی خواهیم شاهد موجی از ابتلا، بستری و مرگ و میر در کشور باشیم.

به گزارش تجارت امروز به نقل از وبدا، بهرام عین اللهی در حاشیه نود و پنجمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، با اشاره به انجام واکسیناسیون گسترده در کشور افزود: باید از مردم قدردانی کنیم که یک رکورد بسیار خوب خلق کردند.

او اظهارداشت: ۹۰ درصد از جمعیت هدف، دُز اول و ۸۰ درصد نیز دو دُز واکسن کرونا را تزریق کرده اند، البته این عدد متوسط کل کشور است و ممکن است در برخی نقاط بالا یا پایین باشد.

وی اعلامکرد: بیش از ۱۱ میلیون نفر در کشور تاکنون دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند که توانسته چتر حفاظتی را برای مردم ایران ایجاد کند. این روزها در دنیا رکوردهای گرفتاری با کرونا شکسته شده و ۳۰۸ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده و حدود ۵ و نیم میلیون نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده اند.

عین اللهی گفت: با حمایت های مردم، نیروهای داوطلب، بسیج، کارکنان وزارت بهداشت و سایر دستگاه های اجرایی کردند، توانستیم واکسیناسیون را به شکل گسترده در کشور انجام دهیم، اما یک توصیه بسیار مهم برای مردم داریم. هر واکسنی که تزریق کنیم ممکن است تا چندماه به ما ایمنی دهد و مادام العمر نیست و شاید یکی از دلایل گرفتاری دوباره کشورهای اروپایی به رغم پوشش بالای واکسیناسیون، پایین آمدن ایمنی بدن باشد.

وزیر بهداشت درباره وضع نسخه نویسی الکترونیک گفت: در نسخه نویسی الکترونیک مشکلی از نظر برنامه و بیمه ها نداریم، بلکه در حوزه زیرساخت ها و اجرا، مشکلاتی داریم و به طور متوسط، ۹۳ درصد نسخه نویسی الکترونیک در کشور اجرایی شده، اما در نقاط مختلف، متفاوت است. در برخی مناطق کامل و در برخی مناطق کمتر اجرایی شده است. یکی از مشکلات ما در تهران است که ۴۳ درصد اجرایی شده است.

عین اللهی افزود: طبق قانون مجلس از اول دی، نسخه نویسی الکترونیک باید انجام می شد، اما به دلیل مشکلات مردم، دوباره در ستاد کرونا مصوب شد که تا پایان سال تمدید شود. سعی و تلاش ما این است که نسخه نویسی الکترونیک را به طور کامل اجرا کنیم چون راهگشا است و در جمع آوری اطلاعات و مصرف منطقی دارو، نقش بسیار مهمی دارد.

وزیر بهداشت همچنین از مشخص شدن زمان آزمون دستیاری خبر داده و گفت: امروز در نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی تصمیم گرفته شد که آزمون دستیاری هر ساله در اردیبهشت ماه برگزار شود و متقاضیان از حالا باید این را بدانند و خودشان را برای آزمون در اردیبهشت ۱۴۰۱، آماده کنند.

انتها خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری