کد خبر: ۵۰۷۹۹
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵
حسن‌نیت ایران در برجام؛
نماینده پارلمان اروپا تاکید کرد که در اروپا ، اراده سیاسی لازم برای پرداختن به تحریم‌های آمریکا علیه ایران وجود ندارد.

به گزارش تجارت امروز، "کلر دالی" اظهارداشت: دیدگاه کلی من این است که ایران با حسن نیت با برجام برخورد کرد اما به دلیل بدخواهی ایالات متحده و شکست اروپا در اجرای تعهدات اقتصادی‌اش، تبعیت اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن از ایالات متحده، از این توافق چشم‌پوشی کرد.

این مقام ارشد اروپایی اضافه کرد: نمی‌توان صحبت‌های ایالات متحده در مورد بازگرداندن ایران به "پایبندی" را جدی گرفت.

وی خاطرنشان کرد: تحریم‌ها به صورت کامل متن و روح توافق را نقض می‌کند. با توجه به اینکه چه کسی در مرحله نخست توافق را زیر پا گذاشت، نمی‌توان صحبت‌های سخت توسط ایالات متحده در مورد بازگرداندن ایران به "پایبندی" را جدی گرفت.

"کلر دالی"گفت: تامین امنیت منطقه‌ای صلح آمیز و عاری از سلاح هسته‌ای به نفع همه طرف‌ها است اما این امر  با نادیده گرفتن نگرانی‌های امنیتی مشروع و منافع انرژی یکی از طرف‌ها به دست نمی‌آید. نمی‌توان رفتاری کرد  که گویی تعهدات دیروز را می‌توان امروز و یا هر زمان که ممکن است فراموش کرد.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به این که امتناع ایالات متحده از اعتراف به اشتباهات گذشته مانع مهمی برای احیای برجام است، افزود: دیکتاتورهای بلندپایه و امتناع از اعتراف به اشتباهات گذشته توسط ایالات متحده، موانع مهمی برای احیای برجام بوده و همچنین اعمال تحریم‌های جدید و فقدان هرگونه عواقبی برای اسرائیل در تلاش‌هایش برای تشدید درگیری و شکست، مانع دیگری برای احیای این توافق هستند.

این مقام ایرلندی اتحادیه اروپا افزود: در این شرایط، تلاش احزاب اروپایی برای سوء استفاده از انحراف روند توافق توسط دولت ترامپ به نحوی که ایران هزینه این جریان را بپردازد، غیرقابل قبول است. باید غیر از این باشد. اما متأسفم که بگویم بر اساس شواهد، اراده سیاسی کمی در محافل سیاست خارجی اروپا برای پرداختن به خطر افزایش ناامنی در منطقه و بار عمیق تحریم‌های غیرقانونی و ویرانگر بر مردم ایران وجود دارد.

وی تاکید کرد: واقعیت این است که شرکت‌های اروپایی بیش از حد در یک سیستم سرمایه‌داری تحت سلطه ایالات متحده ادغام شده‌اند و بنابراین در معرض تحریم‌های آمریکا قرار دارند. در حالی که تلاش‌های قانونی برای رسیدگی به این موضوع انجام شده است، اروپا عملاً هیچ اهرمی برای این موضوع ندارد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری