کد خبر: ۵۰۸۱۵
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲
برای نخستین بار در دنیا انجام شد؛
یک بیمار ۵۷ ساله با بیماری لاعلاج قلبی، پیوند موفقیت‌آمیزی با قلب اصلاح ژنتیکی شده خوک دریافت کرد و پس از گذشت 3 روز در شرایط خوبی قرار دارد.

به گزارش تجارت امروز به نقل از ساینس‌دیلی، این قلب تنها گزینه موجود برای این بیمار بود. این جراحی تاریخ‌ساز توسط دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند انجام گرفت.

این پیوند؛ برای نخستین بار نشان داد؛ یک قلب اصلاح شده حیوان می‌تواند مانند قلب انسان عمل کند و بدن آن را بلافاصله پس نمی‌زند.

این بیمار که "دیوید بنت" نام دارد و ساکن مریلند است به دقت در روزها و هفته‌های آینده تحت نظر خواهد بود تا مشخص شود که آیا عضو پیوندی فوایدی برای نجات زندگی او دارد یا خیر.

پس از بررسی سوابق پزشکی او مشخص شد که واجد شرایط دریافت عضو معمولی نیست.

بنت روز قبل از جراحی گفت: من یا باید این پیوند را انجام دهم یا جان خود را از دست دهم؛ من می‌خواهم زنده بمانم، گرچه تیری در تاریکی است اما آخرین شانس من است.

او گفت: من مشتاق این هستم که به شرایط طبیعی زندگی بازگردم.

سازمان غذا و دارو ایالات متحده آمریکا مجوز اضطراری این جراحی را در شب سال نو داد. این مجوز زمانی داده می‌شود که یک محصول پزشکی تجربی که در این مورد قلب اصلاح ژنتیکی شده خوک بود، تنها گزینه برای بیماری است که با شرایط پزشکی جدی که زندگی‌اش را تهدید می‌کند، روبه‌رو است. این مجوز با امید به نجات جان بیمار اعطا شد.

همچنین "بارتلی پی گریفیت" که این جراحی را انجام داده است، گفت: این جراحی موفقیت‌آمیز بوده و ما را یک گام به حل بحران کمبود عضو پیوندی نزدیک‌تر کرده است.

وی افزود: تعداد کافی اهدا کننده انسانی برای پاسخ به لیست بلند بیماران در صف اهدا وجود ندارد. ما با احتیاط پیش می‌رویم اما خوشبین نیز هستیم که این اولین جراحی در جهان است که گزینه‌ی جدیدی برای بیماران در آینده فراهم خواهد کرد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری