کد خبر: ۵۰۸۳۰
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۲
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به این که اقتصاد کشور نیازمند نوسازی و تجدید ساختار بنیادین است، گفت: در سطح دنیا، ۷۵ درصد از سرمایه موجود شامل سرمایه‌های ناملموس می‌شود که متاسفانه آمار سرمایه‌های ناملموس در ایران فقط ۲۳ درصد است.

به گزارش تجارت امروز، علی آقامحمدی، در نشست خبری ششمین اجلاس ملی میزبانی ایرانی اسلامی که در هتل پردیسان مشهد برگزار شد، اظهارداشت: عامل اصلی موفقیت در اقتصاد و حوزه برند که معادل فارسی آن "ویژند" نام دارد، پایداری در انجام مراحل متعدد و گوناگون اقتصادی است. اقتصاد کشور احتیاج به نوسازی و تجدید ساختار بنیادین دارد. 

وی افزود:برای رفع موانع موجود، باید دست از گذشته‌نگری برداشته و به آینده‌ای روشن در عرصه اقتصادی امیدوار باشیم. اکثریت نسل جوان ایران تحصیل‌کرده و آماده ورود به بازار کار هستند که این موضوع نوید روزهای روشنی برای شرایط اقتصادی خواهد داشت. ایران باید در حوزه اقتصاد جهانی پا به عرصه بگذارد و از حیطه فعالیت‌های اقتصادی محلی فراتر برود. مشکل ما با اقتصاد کنونی کشور، نوع نگاه ماست که این نگاه مستلزم تغییر است.

همچنین سیدامیر مرتضوی، معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی  در این جلسه گفت: بنا به تجربه‌ای که بنده در حوزه تولید دارم، معتقدم ریشه تمام مشکلات حاضر در بخش تولید تحریم و عوامل خارجی نبوده بلکه مشکلات داخلی است. ماده ۶۱ و ۶۲ قانون رفع موانع تولید نیازمند اصلاح است و اگر جزئیات این قوانین تصحیح می‌شد، شاهد کاهش چشمگیر بسیاری از مشکلات موجود در بخش تولید و رونق یافتن کسب‌وکارها بودیم.

وی افزود: همچنین ماده ۳۷ قانون تامین اجتماعی نیز به اصلاح نیاز دارد. اگر مشکلات این ماده برطرف شود، مشکلات ۷۰ واحد تولیدی در عرض یک هفته در مشهد برطرف خواهد شد. مشکلات موجود در قوانین و مقررات باعث فرار بسیاری از تولیدکنندگان شده است. حیطه قانون‌گذاری گاهی به جای مانع‌زدایی ایجاد مانع می‌کند. در سال گذشته آمار اشتغال زندانیان در خراسان رضوی ۲۲ درصد بود که طی سال جاری به ۷۲ درصد افزایش پیدا کرده است که پیش‌بینی می‌شود این رقم تا پایان سال به ۸۰ درصد نیز خواهد رسید.

معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: مشکلات ۴۰۰ واحد تولیدی طی ۹ ماه بدون تشکیل پرونده قضایی با کمک همکاران ما در حوزه دادگستری برطرف شده است. اگر به سربازان اقتصادی که درحال حاضر در خط مقدم هستند، کمک‌های لازم را ارائه کرده و تجهیزات مطلوبی را در اختیار آن‌ها قرار دهیم، شاهد رشد چشمگیر وضعیت اقتصادی در سطح کشور خواهیم بود.

سپس هاشم دائمی، رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: متاسفانه ایران از لحاظ استقبال از گردشگران، میان ۱۴۰ کشور دنیا رتبه ۹۴ را دارد که این وضعیت به هیچ‌وجه مطلوب نیست. بخشی از این مسئله به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های مناسب در حوزه گردشگری است . بنابراین باید به صورت ویژه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری  در این زمینه  انجام شود.از زمان ورود کرونا، طبق آمارهای جهانی ایران شاهد کاهش ۹۴ درصدی ورود گردشگران بین‌المللی بوده است که متاسفانه این رقم بسیار بالا است.

وی افزود: وظیفه شورای شهر فرایند تسهیل سازی استقبال از مسافر در فرهنگ میزبانی است. با توجه به واکسیناسیون علیه کرونا، در آغاز سال ۱۴۰۱ با سونامی گردشگری در بسیاری از شهرها مواجه خواهیم شد و اگر این موضوع در مشهد محقق شود باید نسبت به استقبال شایسته از گردشگران برنامه‌ریزی مناسبی انجام گیرد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری