کد خبر: ۵۰۸۴۵
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۷
وزیر خارجه کشور با اشاره به این که توافق ۲۵ ساله با چین از امروز اجرایی می‌شود،گفت: دو طرف توافق کردیم شروع اجرای توافق جامع همکاری‌های راهبردی دو کشور را اعلام کنیم.
به گزارش تجارت امروز، حسین امیرعبداللهیان در پایان دیدارهای تفصیلی خود با وزیر خارجه چین اظهارداشت: برای عملیاتی کردن توافق ۲۵ ساله و موضوع های مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی، حامل پیام کتبی آیت الله رئیسی به آقای شی رئیس جمهوری چین بودیم.

وی با اشاره به اینکه در موضوع مذاکره وین برای لغو تحریم‌ها، گفت‌وگوهای مفصلی را داشتیم، گفت: نماینده چین در وین در کنار نماینده روسیه، نقش مثبتی را در حمایت از حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و در حمایت از لغو تحریم‌ها دنبال می‌کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهارداشت: امروز توافقات مهمتری را دنبال می‌کنیم تا در وین در زمانی کوتاه به یک توافق خوب و دست پیدا کنیم. در این موضوع نقش چین در کنار روسیه بسیار مهم است.

وی تاکید کرد: امیدواریم که طرف‌های غربی هم با نگاهی واقع‌بینانه و با هدف نیل به یک توافق خوب که حقوق و منافع ملت ایران هم در آن دیده شود، مذاکرات را در وین دنبال کنند و ابتکار عمل داشته باشند.

امیرعبداللهیان با تاکید بر نداشتم ابتکار عمل طرف‌های غربی در مذاکرات وین، تصریح کرد: اشکالی که در طرف‌های غربی وجود دارد، این است که هم سه کشور اروپایی و هم آمریکا در non-paper هایی که تبادل می‌کنند و یا پیام‌هایی که از طرف برخی از واسطه‌ها می‌فرستند، حرف‌های خوب می‌زنند اما در عمل هیچ ابتکار عملی را ارائه نمی‌دهند.

وزیر خارجه کشورمان اضافه کرد: رفتار غربی‌ها در مقایسه با اظهاراتشان مبنی بر اینکه نگران هستیم و عجله داریم، نشان‌دهنده این است که در رفتار و گفتار آنها تعارض وجود دارد و ما امیدواریم که از این مرحله عبور کنیم.

امیرعبداللهیان افزود: مایلم با صدای بلند اعلام کنم که جمهوری اسلامی ایران از رسیدن به یک توافق خوب در کوتاه‌ترین زمان ممکن استقبال می‌کند؛ اما این بستگی به طرف‌های غربی دارد.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری