کد خبر: ۵۰۸۷۳
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۵
 معاون وزیر راه و شهرسازی:
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: به دنبال روند نزولی سالیانه پرداخت تسهیلات بانکی مسکن که از سال ۹۱ آغاز شد میزان تسهیلات پرداختی این بخش در سال ۹۹ به ۵ درصد تقلیل یافت.

به گزارش تجارت امروز، محمود محمودزاده افزود: در تسهیلات بانک ها سهم مسکن باید معقول و منطقی شود چون با تحرک در بخش مسکن سایر بخش‌های اقتصادی هم در کشور رونق می‌گیرد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تا سال ۹۱ سهم تسهیلات مسکن منطقی بوده است، گفت: اما در شرایط فعلی میزان اثر بخشی تسهیلات مسکن در تهران قابل توجه نیست.

ایرج رهبرعضو هیات مدیره انجمن انبوه‌ سازان مسکن نیز گفت : متاسفانه بانک‌ها از گذشته برای ارائه تسهیلات مسکن تمایل زیادی ندارند.

وی با اشاره به اهمیت تامین مالی نهضت ملی مسکن اظهارداشت: مساله تامین مالی برای مسکن از گذشته حرف و حدیث‌های زیادی داشته و تورم زا بودن یا پشتوانه مالی آن در حوزه ساخت وساز مطرح است.

وی افزود: خوشبختانه نمایندگان خانه ملت بر این موضع اشراف کامل داشتند و تلاش کردند بر اساس طرح نهضت ملی مسکن این مشکل را قانونی به خوبی حل کنند تا منابع مالی برای خرید و یا ساخت مسکن به راحتی تامین شود، اما بانک ها به پرداخت تسهیلات در این بخش رغبتی نشان نمی دهند.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن اظهار داشت : بانک‌ها با هدف گردش پول و منابع مالی خود، تسهیلات به کارهای خدماتی می‌دهند و در این میان پرداخت تسهیلات برای مسکن جایی ندارد، درحالی که قانون بانک‌ها را مکلف کرده تسهیلات بیشتری را در بخش مسکن پرداخت کنند.

رهبر با بیان اینکه بانک‌ها مکلف هستند؛۲۰ درصد از میزان تسهیلات کل کشور را به بخش مسکن تخصیص دهند، افزود: میزان بازپرداخت این تسهیلات بلندمدت است و نرخ سود آن هم دستوری و ۱۸ درصد است، لذا با این وجود بانک‌ها باز تمایلی به پرداخت تسهیلات ندارند.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن درعین حال تاکید کرد: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات طولانی مدت و به خصوص در بخش مسکن نگرانی زیادی دارند و برای پرداخت آن تمایلی ندارند.

انتهای خبر//ح.ع

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری