کد خبر: ۵۰۹۸۳
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸
امکانات پاسخگو نیست؛
استاندار کرمان با تاکید بر اینکه امکانات استان برای سیل زدگان جوابگو نیست و نیاز به کمک‌های ملی داریم، گفت: ۲۵ هزار نفر گرفتار سیل هستند لذا اولویت اسکان موقت آنان است.

۲۵ هزار نفر نیازمند اسکان فوری در جنوب کرمان/ امکانات استان پاسخگو نیست

به گزارش تجارت امروز، علی‌زینی‌وند در نشست ستاد مدیریت بحران در محل فرمانداری شهرستان رودبارجنوب اظهارداشت: از ارتش درخواست کمک شده و مهندسی ارتش نیز ارسال تجهیزات را شروع کرده و هماهنگ شده تا به سمت زهکلوت در رودبارجنوب بیایند.

وی با اشاره به اینکه برنامه سفر وزیر کشور امروز به جنوب کرمان وجود دارد، افزود: در صورت سفر وزیر کشور امشب نشست هماهنگی و مدیریت بحران با حضور فرمانداران تشکیل می شود.

تشریح زیان رودبارجنوب

زینی‌وند گفت: ورودی زهکلوت در محل پل پرچم ۱۵۰ متر از جاده دچار تخریب شده است، با آنکه در ۲ نقطه دیگر نیز جاده دچار آسیب شده که ترمیم می‌شود.
وی اضافه کرد: با تدابیر انجام گرفته در داخل شهرها آبگرفتگی گسترده نداریم اما در دیگر نقاط نیازمند کمک هستیم. 
به گفته او ریش سفیدان محلی این حجم از بارندگی را غیرقابل تصور توصیف کردند و ما اینک درواقع با با یک دشت وسیع با روستاهای پراکنده مواجه هستیم که امدادرسانی را سخت کرده است.
وی تاکید کرد: تجهیزات سنگین بویژه بیل مکانیکی نیاز اصلی است؛ با دستکاری های انسانی در حریم رودخانه ها روبه رو هستیم که جرم است.

زینی‌وند گفت: در ستاد مدیریت بحران باید مصوب شود با توجه به دستکاری و تجاوز به حریم رودخانه ها تا هر جا که لازم باشد بازگشایی شود.

احتمال افزایش آبگرفتگی منازل تا ۶ هزار خانه

به گفته وی تا کنون پنج هزار و ۱۰۰ منزل آسیب دیده و ممکن است این عدد به ۶ هزار واحد مسکونی هم برسد.
زینی‌وند گفت: در سیل قبل( یک هفته پیش)  1500 راس دام تلف شد و برآورد سیل اخیر نیز باید بسرعت انجام شود تا با خرید اضطراری وسایل آسیب دیدگان مانند یخچال و گاز تهیه و تحویل خانواده ها شود.
استاندارکرمان گفت: در حال پهنه‌بندی منطقه و انتخاب مسئول برای هر پهنه هستیم؛ هر مسئول، مدیریت هر پهنه را باید برعهده داشته باشد تا مدیریت هدفمند انجام شود.

به گفته وی اعتبار لازم به حساب شهرداری های زهکلوت و رودبار واریز می شود.

زینی‌وند اظهارداشت: اقلام خوراکی مورد نیاز امروز باید به دست مردم برسد و مدیران در منطقه مستقر باشند.

جانشین سپاه ثارالله استان کرمان نیز با بیان اینکه نیاز به ترمیم سیل بندها به صورت اساسی وجود دارد، گفت: آمادگی پخت نان، غذا و توزیع داریم؛ چند دستگاه سنگین از واحدهای مختلف سپاه به سمت منطقه در حال ارسال است.

هلال احمر آماده امداد هوایی و نصب چادر

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر کشور گفت: از استاندار برای حضور میدانی در کنار مردم و نیروها تشکر می کنیم؛ اگر نیاز باشد از طریق استان های دیگر نیروها را تقویت می کنیم.
محمدباقر محمدی افزود: به محض فراهم شدن شرایط جدید، پرواز بالگرد شروع می شود؛ هر جا که تعیین شود آماده برپا کردن چادر برای اسکان هستیم و تارفع مشکل در کنار مردم خواهیم بود.

انتهای خبر//.س.د.حسین عبداللهی 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: