کد خبر: ۵۱۰۰۲
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۷
شیرها و یوزپلنگ‌های باغ وحشی در آفریقای جنوبی، به کرونای شدید مبتلا شدند. کارکنان باغ وحش بدون علائم به این ویروس مبتلا شده بودند؛ آن را به شیرهای باغ وحش انتقال دادند. این ویروس می‌تواند در بدن حیوانات جهش پیدا کرده و دوباره به انسان‌ها منتقل شود.

به گزارش تجارت‌امروز، شیرها و یوزپلنگ‌های یک باغ وحش در آفریقای جنوبی به کرونای شدید مبتلا شدند. کارکنان باغ وحش این ویروس را به شیرهای باغ وحش انتقال دادند. این مسئله نگرانی‌ها در مورد انتقال کرونا از طریق محل‌های نگهداری حیوانات را افزایش داد.

به نقل از بلومبرگ، در سال ۲۰۲۰ مطالعه "‌ای وی" مدفوع دو یوزپلنگ مبتلا به اسهال، آبریزش بینی و بی‌اشتهایی مشخص کرد که آن‌ها مبتلا به کرونا هستند. ۲۳ روز زمان برد تا این دو یوزپلنگ به بهبودی کامل برسند. یک سال بعد در مرکز سویه دلتا یعنی آفریقای جنوبی، تست کرونای سه شیر که یکی از آن‌ها مبتلا به ذات‌الریه بود، مثبت شد.

نظریه غالب در مورد انتقال کرونا این است که حیوانات این ویروس را به انسان انتقال داده‌اند اما برعکس این هم ممکن است. اطلاعات نشان می‌دهند که در زمان بیماری این شیرها ویروس در میان کارکنان باغ وحش وجود داشته است.

این ویروس می‌تواند در بدن حیوانات جهش پیدا کرده و دوباره به انسان‌ها منتقل شود. استفاده از ماسک و روش‌های پیشگیری از ابتلا در هنگام برخود با حیواناتی که در قفس هستند می‌تواند موثر باشد.

محققان می‌گویند: این گونه‌ها در حال انقراض هستند و ما باید از آن‌ها محافظت کنیم. همچنین این اقدامات برای جلوگیری از ایجاد سویه‌های جدید و انتقال مجدد آن به انسان بسیار حیاتی هستند.

از زمان شیوع کرونا سمورهای مبتلا به کرونا در دانمارک جمع آوری می‌شدند. کره جنوبی نیز روز سه شنبه اعلام کرد که تست دو هزار حیوان ریز جثه از جمله همستر مثبت شده و قرار است آن‌ها را جمع آوری کند.

انتهای خبر//س.د.حسین عبداللهی 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری