کد خبر: ۵۱۰۰۴
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۹
انجمن ترجیح و مجریه مرکزی تجدید محمدیه، از بزرگترین سازمان‌های اسلامی غیر دولتی اندونزی، به تازگی فتوای جدیدی صادر و آن را برای مسلمین حرام اعلام کرد.

به گزارش تجارت امروز، این فتوا که در واقع قانون اسلامی است، در روز سه شنبه صادر شد و به دو اصل اساسی ارزهای دیجیتال که باعث حرام شدن استفاده از آن‌ها به عنوان گزینه سرمایه گذاری یا ارز مبادلاتی شد، اشاره کرد.

نخست، ذات سوداگرانه ارزهای دیجیتال آن‌ها را به عنوان یک گزینه سرمایه‌گذاری بی‌ثبات کرده است. توکن‌های کریپتویی شامل (قرار) می‌شوند و این به معنای بی‌پشتوانه طلا بودن باعث حرام شدن آن‌ها است.

دوم، ارزهای دیجیتال استانداردهای لازم برای تهاتر اسلامی یا قوانین ارز مبادلاتی را که باعث می‌شود هم از نظر شرعی و هم از نظر قانونی پذیرفتنی شوند، ندارند.

در این فتوا آمده است: ذات سوداگرانه و قرار بودن آن‌ها باعث شد از نظر شریعت و حدیث پیغمبر حرام شناخته شوند و بنابر اعلام محمدیه، ارزش‌ها و استانداردهای اخلاق معاملاتی را ندارند.

محمدیه، سومین سازمان اسلامی اندونزی است که بر علیه ارزهای دیجیتال و استفاده از آن‌ها فتوا صادر می‌کند. در نوامبر 2021، هیئت علما اندونزی (MUI) ،بالاترین هیئت روحانی این کشور، استفاده از ارزهای دیجیتال را به عنوان ابزار مبادلاتی حرام اعلام کرد. البته اعلام کرد که اگر این دارایی‌های دیجیتال از قوانین شریعت تبعیت کنند، می‌توانند یک گزینه سرمایه‌گذاری باشند. در اکتبر 2021، نهضت العلما هم ارزهای دیجیتال را حرام اعلام کرد.

با وجود مخالفت‌ها و ممنوعیت‌های اسلام برای استفاده از ارزهای دیجیتال، اندونزی یکی از کشورهای پیشرو در پذیرش کریپتو است. این کشور در سال 2021 به میزان 9.8 میلیارد دلار تراکنش ثبت کرده است که نسبت به سال گذشته، رشدی 1222 درصدی را نشان می‌دهد.

انتهای خبر//س.د.حسین عبداللهی 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری