کد خبر: ۵۱۰۸۱
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۰

قهر تیم مذاکره کننده امریکا

نشریه «وال‌استریت ژورنال» بامداد سه‌شنبه خبر داد که دو عضو دیگر تیم مذاکره‌کننده آمریکایی به دلیل اختلاف‌نظر با مواضع «رابرت مالی» سرپرست این تیم در قبال ایران، مذاکرات وین را ترک کرده و به واشنگتن بازگشتند.
قهر تیم مذاکره کننده امریکا

به گزارش تجارت امروز؛ یک نشریه آمریکایی با اشاره به اختلافات پیش‌آمده در تیم مذاکره‌کننده آمریکایی در وین، نوشت چند عضو دیگر این تیم از مذاکرات رفع تحریم‌های ایران کنار کشیده یا وین را ترک کردند.

وال‌استریت ژورنال به نقل از افراد مطلع از روند مذاکرات وین نوشت: «با رسیدن گفتگوهای احیای برجام با ایران به مرحله حساس، در تیم مذاکره‌کننده آمریکا به دلیل سخت‌گیری به تهران و زمان خروج از مذاکرات، اختلاف‌هایی پدید آمده است».

برخی از اعضای تیم آمریکا پس از اصرار به رویکرد سخت‌گیرانه‌تر در مذاکرات رفع تحریم‌های ایران، تیم را ترک کردند یا از مذاکرات کنار کشیدند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده ریچارد نفیو یکی از ۳ نفری بود که به دلیل اختلاف در مورد نحوه اجرای گفتگوها، چند روز پیش از مذاکرات عقب‌نشینی کرد، اگرچه یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه مدعی است که فقط 2 نفر از این تیم انصراف دادند؛ اما اطلاعات به دست آمده حکایت از آن دارد که 3 نفر از این تیم خارج شدند .

آمریکایی‌ها در مورد اینکه آیا سال گذشته برای محکوم کردن ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فشار بیاورند یا نه و در مورد اینکه بازگرداندن زمان گریز ۱۲ ماهه واقعاً چه زمانی ممکن است، اختلافاتی داشته‌اند».

شکاف بزرگی را در تیم آمریکا ایجاد شده؛ برخی از تصمیمات که افراد از آن خشنود نبودند پس از بحث و گفتگو در سطوح عالی دولت امریکا اتخاذ شد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مذاکرات کنونی میان ایران و گروه ۱+۴ در حال بررسی است، دریافت تضمین از آمریکا برای عدم خروج از توافق است، موضوعی که آمریکا هنوز با آن موافقت نکرده است.

تحلیلگران معتقدند که آمریکایی‌ها با ارائه پیشنهاد برای گفت‌وگوی مستقیم، از یک‌سو به دنبال انداختن توپ در زمین ایران بوده و از طرف دیگر قصد دارند از این پیشنهاد به‌عنوان حربه‌ای برای شانه خالی کردن از مسئولیت‌های خود برای بازگشت به برجام استفاده کنند.

انتهای مطلب// ا.م

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما