کد خبر: ۵۱۱۱۲
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۴
ارزش معاملات بورس کالای ایران در ١٠ ماهه امسال با رشد ٩٣ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ٩٩، از ۵٠٠ هزار میلیارد تومان گذشت تا رکوردی تاریخی از ابتدای تاسیس این بورس تاکنون به ثبت برسد.

به گزارش تجارت امروز، بررسی روند معاملات بورس کالای ایران در ۱۰ ماهه امسال نشان می‌دهد که ارزش کل معاملات در سه بخش بازار فیزیکی، مشتقه و مالی نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد ۹۳ درصدی مواجه شده و به بیش از ۵۱۶ همت(1000 میلیارد تومان) رسیده است تا رکوردی جدید از ابتدای تاسیس این بورس(سال ٨٦) تاکنون به ثبت برسد.

بورس کالا در نیمه نخست امسال نیز با ثبت ارزش ۲۵۸ هزار میلیارد تومانی رکورد ارزش معاملات از ابتدای تاسیس را جابجا کرده بود.


از نکات قابل توجه معاملات ۱۰ ماه نخست امسال علاوه بر رشد چشمگیر معاملات سیمان، آهن اسفنجی، سنگ آهن و بسیاری از محصولات دیگر، می‌توان به شکسته شدن رکورد تاریخی حجم و ارزش معاملات تالار صنعتی و معدنی، حجم و ارزش معاملات تالار پتروشیمی، ارزش معاملات تالار فرآورده‌های نفتی و حجم و ارزش معاملات بازار فرعی بورس کالا اشاره کرد.


در ۱۰ ماهه امسال حجم و ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالای ایران نسبت به مدت مشابه پارسال به ترتیب ۱۱۲ و ۱۰۹ درصد رشد کرد و نزدیک ۵۸ میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از ۴۸۸ هزار میلیارد تومان در این بازار داد و ستد شد.


در تالار محصولات صنعتی و معدنی، حجم و ارزش معاملات به ترتیب با رشد ۲۹۴ و ۱۲۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شد و ۴۲ میلیون تن کالا به ارزش ۲۷۷ هزار میلیارد تومان در این تالار مورد معامله قرار گرفت. در تالار محصولات پتروشیمی نیز ۴.۴۸ میلیون تن کالا به ارزش ۱۱۸ هزار میلیارد تومان و در تالار فرآورده‌های نفتی نیز ۱۱ میلیون تن انواع کالا به ارزش ۸۷ هزار میلیارد تومان معامله شد.


به لحاظ حجم، تالار محصولات پتروشیمی رشد ۴.۵ درصدی را شاهد بود و ارزش معاملات این تالار رشد ۸۸ درصدی را به ثبت رساند، در تالار محصولات فرآورده‌های نفتی نیز با وجود کاهش نسبی حجم، ارزش معاملات رشد ۹۱ درصدی را به ثبت رساند.


عملکرد بازار مشتقه بورس کالای ایران  نیز در ۱۰ ماهه امسال نشان می‌دهد که در مجموع ۵ میلیون و ۶۸۴ هزار قرارداد به ارزشی بالغ بر ۱۳ هزار و ۹۴۷ میلیارد تومان منعقد شد.


در این مدت ۵.۶ میلیون قرارداد آتی به ارزش ۱۳ هزار میلیارد تومان و بالغ بر ۲۵ هزار قرارداد اختیار معامله به ارزش ۲۵۱ میلیارد تومان دست به دست شد.


در ۱۰ ماهه نخست امسال در بازار مالی بورس کالا نیز بیش از ۲ میلیارد و ۳۷۲ میلیون قرارداد شامل سلف موازی استاندارد، گواهی سپرده کالایی و صندوق سرمایه گذاری به ارزش ۱۳.۷ هزار میلیارد تومان داد و ستد شد.


به این ترتیب در بازار سلف موازی استاندارد ۸ میلیون و ۸۸۳ هزار قرارداد به ارزش ۸۸۰ میلیارد تومان، در بازار گواهی سپرده کالایی بیش از ۱۷۵ میلیون قرارداد به ارزش بالغ بر ۷.۴ هزار میلیارد تومان و ۲ میلیارد و ۱۸۸ میلیون واحد صندوق‌های سرمایه‌گذاری به ارزش نزدیک به ۵.۴ هزار میلیارد تومان معامله شد.


در تالار مناقصه نیز ۶۴ هزار و ۹۰۶ عدد کنتور برق به ارزش ۳۳.۶ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری