کد خبر: ۵۱۱۳۶
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱
امیر محمدی: کسی که در سیر کردن شکم خود و فرزندانش با مشکل روبرو است؛ مستعد هر نوع رفتار بزهکارانه است.

فقر ریشه بسیاری از معضلات اجتماعی است؛ به‌طوری‌که جامعه‌شناسان بزرگترین علت رفتارهای مجرمانه در جامعه را فاصله اجتماعی میان فقیر و غنی می‌دانند؛ کسی که در سیر کردن شکم خود و فرزندانش با مشکل روبرو است؛ مستعد هر نوع رفتار بزهکارانه است.

درصورتی‌که حاکمان نتوانند تعادلی میان درآمد اقشار مختلف جامعه ایجاد کنند و آن را به سمت رفاه نسبی میل دهند؛ شاهد مشکلات عدیده‌ای خواهیم بود. مشکلاتی که این روزها نظیر آن را کم نداریم.

فشار معاش در زندگی باعث می‌شود فرد ازآنچه کرامت و عزت انسانی است خارج شود؛ چه بسیار خانواده‌هایی که برای فقر کودکان خود را می‌فروشند و چه بسیار زنانی و دخترانی که به دلیل فقر به روسبی‌گری روی می‌آورند و طعمه‌ای آماده برای جامعه می‌شوند.

دکتر علیرضا نبی در سخنرانی اتاق بازرگانی تهران گفت: " حقی در مال ما برای خدا است که به نیازمندان بدهیم؛ اگر ندهیم آنقدر کفه نیازمندان پر می‌شود که بی‌نیازها را نابود می‌کند. " او در ادامه بیان کرد: " وقتی آدم‌ها را تخریب می‌کنید آنها با خشمشان جامعه شمارا مورد تعرض قرار می‌دهند ". نتیجه این خشم دستگیری مجرمی است که از بالای پل عابر پیاده به سمت خودروهای عبوری سنگ پرتاب می‌کرد و ناخواسته مرتکب قتل شد. او مقتول را نمی‌شناخت و دلیل این کار خود را خشم از پولدارها و کینه‌ای بیان کرد که به دلیل نرسیدن به آنچه آنها داشتند بود. این بخشی از واقعیت‌های تلخ فاصله طبقاتی است.

چه آنکه دولت‌ها دست‌به‌کار شوند و یا اغنیا مهم نیست؛ اگر امنیت جامعه برایمان مهم است؛ باید برنامه‌ریزی درستی صورت گیرد تا فاصله طبقاتی کاهش پیداکرده و قشر متوسط جامعه دوباره احیا گردد؛ شاید این‌گونه کمی از فشار روحی و روانی جامعه کم شده و کمتر شاهد اتفاقات تلخ باشیم.

 

ناشناس
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۰
0
0
این حرفها در مقام حرف زیباست .در عمل هیچ اتفاق قابل اعتنا وجود نداشته و ندارد .غنی خون ضعیف را میمکد .این جامعه به شدت دو قطبی شده و قطب ندار ان که از رفاه نسبی بی بهره مانده .حتی طاقت گفتار به شدت حرفی بودن و عملیاتی نبودن این سخنان را ندارد .فعلا رقابت در قشر بالاست بین خودشان .انکه چند صد میلیارد دارد با انکه چندین ده صد میلیارد .جامعه ای که فقیر ان بالای ۸۰ درصد باشد هیچ امنیت و ثباتی را تجربه نخواهد کرد .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۰
0
0
به نظر من درست هست بعضی افراد داشتن چیزهایی که افراد ثروتمند دارند رو حق خودشون می دونن و به همین خاطر دست به دزدی می زنند و یا با اکراه به این افرادنگاه می کنند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری