کد خبر: ۵۱۱۴۳
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴
طرح جدید خرید سربازی در مجلس در حال بررسی است؛ طرحی که برای پولدارها آماده شده است.

به گزارش تجارت امروز؛ اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ در نشستی با خرید سربازی برای سربازان غایب موافقت کردند.

 اعضای این کمیسیون به گفته خودشان؛ در راستای استحکام خانواده و فرزند آوری تعیین تکلیف وضعیت مشمولین غایب مجوز فروش خدمت سربازی به افراد؛ با اولویت افراد بالای 35 سال و متأهل را صادر کردند.

به‌موجب این مصوبه، دارندگان مدرک تحصیلی کاردانی و کمتر از آن با پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد با پرداخت مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان و دارندگان مدرک پزشکی عمومی و دکتری تخصصی و بالاتر از آن در تمامی رشته‌ها با پرداخت مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان به‌حساب خزانه کل کشور قادر به خرید سربازی خود خواهند بود.

 

قیمت‌گذاری با کدام شاخص؟

یک فرد عادی، با درآمد متوسط ماهیانه 6 میلیون؛ طی 2 سال درآمدی معادل 144 میلیون تومان دارد که از آن باید هزینه‌های مسکن، خوراک و پوشاک خانوار را تأمین کند؛ این مهم تضادی جدی با اهداف اولیه طرح فوق دارد؛ چراکه خانوارهایی با درآمد متوسط امکان پرداخت 400 میلیون تومان برای خرید خدمت فرد غایب را ندارند و تنها قشری از طبقه بالای جامعه که درآمد‌های نجومی دارند قادر به پرداخت چنین هزینه‌ای خواهند بود.

این در حالی است که اگر فرد به سربازی برود حقوقی معادل 1 میلیون و 350 ‌هزار تومان دریافت می‌کند که در دو سال 32 میلیون و 400 هزار تومان می‌شود.

با یک محاسبه ساده متوجه می‌شوید که این طرح پیغامی جز این ندارد؛ یا پول‌داری و خدمتت را 12 برابر پولی که در  زمان خدمت دریافت می‌کنی می‌خری یا مجبور هستی به سربازی بروی و شاهد ازهم‌گسیختگی بنیان‌های خانواده‌ات باشی.

انتهای مطلب// ا.م

ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۰
0
0
تفاوت نرخ بالا در این قانون یک نکته داره و اون اینکه آقا زاده ها یا دیپلمه هستند یا تحصیلات خارجه دارند که نظام وظیفه از اون خبر نداره .
کبرا محمدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۰
0
0
گزارش خوبی بود.ازینکه توجه شده بود به مسأله ای که کمتر بهش توجه میشه.از نظر من باید به اصل سربازی و مدتش و مسایل دیگه ای که یک جوان باهاش درگیر میشه بیشتر پرداخته بشه و بطور اصولی برنامه ریزی کنند تا سودش به جوان سرباز برسه نه اینکه صرفا دولت و نیروی انتظامی ازشون سوء استفاده کنه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری