کد خبر: ۵۱۱۵۰
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰
براساس نماگرهای اقتصادی، در نیم‌سال نخست ۱۴۰۰ که بانک مرکزیبه تازگی آن را منتشر کرد، میزان صادرات نفتی و غیر نفتی ایران در شش ماه نخست سال نسبت به پارسال ۸۰ درصد افزایش داشت.

به گزارش تجارت‌امروز، صادرات ۶ ماهه سال ۱۳۹۹، رقم ۲۰ میلیارد و ۱۳۰ میلیون دلار بوده اما در نیم‌سال نخست ۱۴۰۰ این رقم ۳۶ میلیارد و ۱۰۸ میلیون دلار است. صادرات نفتی ۱۱۸ درصد و صادرات غیرنفتی ۵۰ درصد افزایش داشتند.

صادرات نفتی در نیمه نخست سال ۱۳۹۹ معادل هشت میلیارد و ۵۵۸ میلیون دلار بود و در نیمه نخست ۱۴۰۰، ۱۸ میلیارد و ۶۷۷ میلیون دلار شد و صادرات غیرنفتی از ۱۱ میلیارد و ۵۷۲ میلیون دلار به ۱۷ میلیارد و ۴۳۱ میلیون دلار افزایش داشت.

این افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی متأثر از عوامل مختلفی از جمله افزایش حجم صادرات، تسهیل امور صادراتی و گمرکی و خروج اقتصاد جهان از رکود کرونا، قیمت‌های جهانی و دیپلماسی فعال اقتصادی است؛ اما کارشناسان معتقدند که بیش از تمام این عوامل، نشان دهنده یک تغییر بزرگ در زمینه کم اثر شدن و خنثی سازی تحریم‌هاست.

افزایش ۱۱ میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی ایران موجب درآمد صادرات غیرنفتی کشور به ۳۸ میلیارد و ۷۶۳ میلیون دلار برای ۱۰ ماه نخست سال برسد. طبق آمار گمرک این شاخص نسبت پارسال رشد ۳۸ درصدی داشت. با عبور صادرات غیرنفتی از این رقم  باید منتظر رکورد ۴۵ میلیارد دلار بود.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری