کد خبر: ۵۱۱۵۱
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۵

تسهیلات اجاره مسکن برای مستاجران

ودیعه مسکن در قانون بودجه ۱۴۰۱،۱۰ درصد تسهیلات مصوب در قانون به حوزه اجاره اختصاص پیدا کند.
تسهیلات اجاره مسکن برای مستاجران

به گزارش تجارت امروز، تسهیلات کمک ودیعه مسکن که در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به برخی مستاجران پرداخت شده به پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی سال آینده هم ادامه دارد. محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی هدف از ارائه آن را ساماندهی بازار اجاره و تسهیل‌گری برای مستاجران دانست.

محمود زاده گفت: افزایش قیمت اجاره‌ بها در توان پرداخت قشر مستاجر نیست. به همین منظور امسال پیشنهاداتی در قالب قانون بودجه تنظیم و ارایه شده تا نهایی و مصوب شود. با تصویب این پیشنهادها در قانون بودجه در نظر است تا اعتبار مناسبی برای تسهیلات کمک ودیعه مسکن در اختیار مستاجران قرار بگیرد.

وی از قانون بودجه امسال و تسهیلات ودیعه مسکن که از پارسال ادامه دارد ساختار قوی‌تری را در دستور کار خود قرار داده است گفت و تصریح کرد: باید ابزار مناسب قانونی برای وزارت راه و شهرسازی فراهم بشود تا این کمک‌ها در اختیار مستاجران قرار بگیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازیبا ذکر این نکته که قیمت‌ها متاثر از اقتصاد کلان است، ادامه داد: تلاش بر این است تا فاصله بین قیمت اجاره و توان مستاجران با پرداخت کمک ودیعه اجاره جبران شود. چنانچه پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در قانون بوجه ۱۴۰۱ مصوب شود کمک قابل توجهی به مستاجران می‌شود. پیشنهاد شده است تا ۱۰ درصد تسهیلات حوزه مسکن مصوب در قانون در قالب ودیعه اجاره هزینه شود. این پیشنهاد ارایه شده و مورد تایید بخش‌های اولیه قرار گرفته است. امید است تا در بودجه نهایی این رقم تثبیت بشود که کمک خوبی برای مستاجران است.

سقف تسهیلات کمک ودیعه مسکن، امسال، برای کلان شهر تهران ۷۰ میلیون تومان، سایر کلان شهرها ۴۰ میلیون تومان و دیگر شهرها ۲۵ میلیون تومان بود.

بانک مرکزی دی‌ امسال، نرخ رشد سالیانه اجاره بها در کل کشور را ۵۴ درصد و در شهر تهران ۵۱ درصد اعلام کرد. آذر تا دی‌ طبق گزارش مرکز آمار، اجاره بها ۴.۶ درصد افزایش داشت و در رتبه سوم که پس از دخانیات و غلات، تورم ماهیانه را به خود اختصاص داد.

 

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما