کد خبر: ۵۱۱۵۵
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
رئیس کل گمرک: بیش از ۱۰ میلیون و ۲۲۸ هزار تن کالای خارجی در ۱۰ ماهه امسال از مسیر ایران عبور کرد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۵ درصد رشد داشته است.

به گزارش تجارت امروز، علیرضا مقدسی، رئیس کل گمرک، افزود: یکی از سیاست‌های مهم دولت سیزدهم، توسعه تجارت با همسایگان و تسهیل تردد محموله‌های تجاری خارجی از مسیر جمهوری اسلامی ایران است.

وی از اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر اساس برنامه‌های پنجم و ششم توسعه کشور خبر داد و در ادامه از افزایش ۱۰ درصدی که هر سال باید در ترانزیت باشد سخن به میان آورد و از روند کاهشی در سال‌های اخیر گفت.

مقدسی گفت: سال ۹۳ ترانزیت کالا‌های خارجی به بیش از ۱۳ میلیون تن رسیده بود که پس از آن نه تنها افزایشی در این موضوع نداشتیم بلکه در سال‌های ۹۸ و ۹۹ این میزان به هفت و نیم میلیون تن رسید.

او تاکید کرد: باید همه سازمان‌های مرتبط با ترانزیت در مسیر افزایش ترانزیت و کوتاه کردن زمان عبور کالا از کشور و مقرون به صرفه بودن عبور کالا از ایران تلاش کنند تا تاکیدات رهبر انقلاب اجرایی شود.

رئیس کل گمرک افزود: قرار گرفتن کشور در نقطه اتصال کریدور‌های جنوب به شمال و شرق به غرب، راه اندازی کریدور ITI بین ایران، پاکستان و ترکیه در مسیر‌های جاده‌ای و ریلی، اتصال دریای عمان به دریای سیاه، کریدور کتای، کریدور ایران، افغانستان و ازبکستان، راه اندازی eTIR بین ایران و ترکیه، ایران و آذربایجان و عملیاتی شدن موافقت نامه ترانزیتی ایران، آذربایجان و روسیه، راه اندازی کریدور امارات، ایران و ترکیه و.. اقداماتی است که می‌تواند به افزایش تراتزیت کشور منجر شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: