کد خبر: ۵۱۱۷۳
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سه هزار قلم کالا تاکنون مشمول درج قیمت تولیدکننده شده است که با اجرای این طرح، قیمت ۱۵۰۰ کالا کاهش یافته است.

به گزارش تجارت امروز، سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت معدن و تجارت، در جمع خبرنگاران افزود: در اصلاح ساختار بازار پروژه‌ای از دو ماه گذشته به نام درج قیمت تولیدکننده به خاطر احتمال عدم شفافیت و افزایش قیمت آغاز کردیم. روال قبلی یعنی درج قیمت مصرف‌کننده مشکلاتی دارد و در دنیا این نحوه درج قیمت، ممنوع است و تخلف محسوب می‌شود.

وزیر صمت از آغاز این پروژه در سه ماه گذشته خبر داد. او بیان داشت، سه هزار قلم کالا مشمول درج قیمت تولیدکننده شده و قیمت برای مصرف‌کننده حداکثر ۳۰ درصد بیشتر از قیمت تولیدکننده است.

وی افزود: این کار باعث شد در بیش از ۱۵۰۰ قلم کالا شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم. این طرح، در گام نخست یک سری قیمت‌های مازاد را کاهش داده است و در مرحله بعد باعث رقابت و بهره‌وری و نظام توزیع به نوعی بهره‌ورتر خواهد شد.

فاطمی امین انجام این پروژه را برای مصرف‌کننده بسیار مفید دانست و شفاف سازی قیمت در برخی کالاها را علت کاهش قیمت 30تا 40درصدی معرفی کرد.

 او از مرحله به مرحله بودن این پروژه خبر داد و گفت: ۳ مرحله تاکنون اجرا شد و مرحله چهارم ۲۳ بهمن اجرا می‌شود.

وی تورم را بیماری مزمن اقتصاد ایران خواند و یادآور شد: انتظار نمی‌رود در ۶ ماه تورم صفر شود، اما خبر خوش این است نرخ تورم کاهش یافت. توزیع اینترنتی به تثبیت قیمت کمک کرد. قیمت‌ها قبل از این مشخص نبود و الان مرجع قیمتی درست شد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری