کد خبر: ۵۱۲۳۷
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹
دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ با تاکید بر ضرورت واکنش سریع بیمارستانی و ایجاد آمادگی لازم در بیمارستان‌ها در صورت سرریز بیماران با شیوع تصاعدی کرونای اُمیکرون، گفت: در حال حاضر زمان دو برابر شدن موارد ابتلا در کشور، کمتر از چهار روز است؛ به طوری که در عرض یک هفته تعداد مبتلایان جدید چهار برابر و در عرض دو هفته ۱۶ برابر می‌شود.

به گزارش تجارت امروز، دکتر مسعود یونسیان درباره کانون‌ امیکرون در کشور، گفت: موضوع شناسایی و کنترل کانون بیماری زمانی مطرح می‌شود که آلودگی از یک نقطه خاصی از کشور آغاز شود و به تدریج پیش رود، اما طبق اطلاعات فعلی و بر اساس تحلیل‌های موجود، اکنون آلودگی در کل کشور و در همه استان‌ها پیش می‌رود.

در این مدت یک ماهه که ورود امیکرون با سرعت سرایت پذیری بالا به کشور، اعلام شده استف هیچ گونه محدودیت کرونایی اعمال نشده است. در نتیجه نبود این محدودیت ها اکنون بیماری در کل کشور پیش می‌رود. 

وی درباره ضرورت وجود تیم‌های واکنش سریع برای مقابله با اُمیکرون نیز گفت: 
یونسیان تاکید کرد: بر این اساس در شرایط فعلی توصیه من این است که بیمارستان‌ها به فکر ترمیم کادر درمان خود باشند، باید دولت هرچه سریع‌تر وارد عمل شده و رضایت کارکنان را جلب کند. همچنین توزیع تخت‌ها بین موارد اورژانس و غیر اورژانس بسیار مهم است.

اگر قرار است واکنش سریعی انجام شود، باید در حوزه ایجاد تسهیلات درمانی و بیمارستانی برای موارد شدید باشد.

وی درباره افزایش تعداد مبتلایان به بیماری نیز گفت: از آنجایی که ظرفیت تست‌مان محدود است و در روز نمی‌توانیم بیش از ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تست انجام دهیم، در نتیجه نمی‌توانیم همه موارد بیماری را شناسایی کنیم. 
یونسیان با بیان اینکه بعید است که آمار مبتلایان روزانه ما که با تست مشخص می‌شود، به ۱۰۰ هزار نفر برسد، گفت: زیرا اولا برای همه افرادی که مشکوک هستند و علائم دارند، ‌تست نداریم و در عین حال قطعا تست‌مان هم حساسیت ۱۰۰ درصد ندارد. 

وی درباره میزان تاثیر افزایش مبتلایان بر روی افزایش بستری و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری نیز گفت: متاسفانه رسیدن به مرگ‌ومیر 3 رقمی خیلی محتمل است. البته انتظار نمی‌رود که تعداد بستری و مرگ‌هایمان به میزان پیک پنجم برسد. زیرا اکنون شرایط‌مان از نظر واکسیناسیون بهتر است. در زمان پیک پنجم عمده جمعیت‌ هنوز مصون نشده بودند


انتهای خبر//

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری