کد خبر: ۵۱۲۵۰
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۲
تهران- ایرنا- کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به معافیت تحریم‌های هسته‌ای ایران از سوی آمریکا گفت: این معافیت‌ها جنبه اقتصادی ندارد و مربوط به حوزه هسته‌ای است و به همین دلیل نمی‌توان آن را یک اقدام اساسی دانست.

به گزارش تجارت امروز، مسعود براتی با اشاره به بازگرداندن برخی از معافیت‌های تحریم‌های هسته‌ای ایران توسط آمریکا، گفت: آنگونه که در خبرها آمده است، برخی از معافیت‌های تحریمی توسط وزارت خارجه آمریکا درباره همکاری‌های هسته‌ای با ایران صادر شده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: چند نکته اهمیت دارد؛ نکته اول اینکه آمریکا طبق قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام، باید درباره همکاری‌های هسته‌ای ایران که باید در قطعنامه و برجام مورد تاکید قرار گرفته است، معافیت‌های لازم را صادر می‌کرده است و این اقدام منطبق با تعهدات آمریکا در قطعنامه ۲۲۳۱ است.

وی تاکید کرد: از آنجایی که آمریکا در ماه‌های گذشته، به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که روایت و قرائت ترامپ از بازگشت قطعنامه‌های قبلی علیه ایران را قبول ندارد و کماکان معتقد است که قطعنامه ۲۲۳۱ جاری و ساری است، باید این اقدام را سریع‌تر انجام می‌داد.

این کارشناس مسائل تحریمی افزود: نکته دوم این است که این معافیت تحریم‌ها که بیان شده است، جنبه اقتصادی ندارد و مربوط به حوزه هسته‌ای است و باید توجه کرد که معافیتی است که توسط وزارت خارجه آمریکا صادر شده است و می‌دانیم که تحریم‌های اقتصادی که اولویت اول ایران در بحث مذاکرات است، به حوزه وزارت خزانه‌داری آمریکا مرتبط می‌شود و به همین دلیل نمی‌توان آن را یک اقدام اساسی دانست؛ زیرا آنچه که برای ایران اهمیت دارد، لغو تحریم‌هاست تا بتواند اثر آن را در اقتصاد کشور ببینیم.

براتی با بیان اینکه باید صبر کرد و منتظر ماند تا ببینیم آمریکا در حوزه رفع تحریم‌ها تغییر رفتار خواهد داد یا خیر، گفت: با توجه به شناختی که از آمریکایی‌ها وجود دارد، آمریکا تلاش می‌کند اوضاع را به نفع خودشان پیش ببرند و توپ را در زمین ایران بیاندازند.


انتهای خبر//

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: