کد خبر: ۵۱۲۵۳
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۲

نتایج نامطلوب دستمزد پایین کارگران چیست؟

دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی با اشاره به تاثیرگذاری نامطلوب دستمزد پایین کارگران بر فعالیت‌های اقتصادی گفت: این وضعیت باعث جلوگیری از رشد و پیشرفت تولیدات داخلی و پیشی‌ گرفتن سایر کشورها در عرصه تولید از ایران می‌شود.
نتایج نامطلوب دستمزد پایین کارگران چیست؟

به گزارش تجارت امروز، سیدحسین رسولی درباره الزام تعیین دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: موضوعی که ما خواستار آن هستیم، لحاظ کردن عیدی برای کارگران و بازنشستگان است.

بر اساس قانون کار حقوق کارگران باید با تورم و سبد هزینه مطابقت داشته باشد اما اکنون این اجرایی نشده است. در واقع دستمزد کارگران باید بر اساس تورم و فشارهای اقتصادی افزایش پیدا کند. در صورتی که دستمزد کارگران با وضع اقتصادی موجود هماهنگ باشد، شاهد بهبود وضعیت زندگی کارگران خواهیم بود.

وی افزود: بر اساس ماده ۴۱ قانون کار حداقل دستمزد کارگری بر اساس نرخ تورم و با توجه به هزینه زندگی یک خانوار کارگری مشخص می‌شود. بر این اساس خانواده چهار نفری یک کارگر باید بتواند با حداقل دستمزد زندگی کند. اکنون حداقل نرخ سبد معیشت در شهری مثل مشهد حدود ۱۱ میلیون‌ تومان است؛ در حالی که حقوق کارگران و بازنشستگان کمتر از این مقدار است.
دبیر اجرایی خانه کارگر خراسان رضوی ادامه داد: فعالان و مسئولان مرتبط در خانه کارگر به شکل مداوم و متوالی پیگیر افزایش دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱ هستند اما متاسفانه مجلس و دولت‌های مختلف توجه لازم در این زمینه را نداشته‌اند.

رسولی با تاکید بر تاثیرگذاری نامطلوب دستمزد پایین کارگران بر فعالیت‌های کارگری گفت: پایین بودن دستمزد کارگران تاثیر مستقیم و نامطلوبی بر راندمان کار کارگران و تولید خواهد گذاشت زیرا این موضوع موجب عدم تعهد کارگر نسبت به محیط کاری و کارفرمای خود خواهد شد.

وی افزود: زمانی که حداقل دستمزد با حداقل هزینه‌ها معیشت برابر نباشد، نه تنها کارگران بلکه تمام مردم متضرر خواهند شد.

 

انتهای خبر//

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما