کد خبر: ۵۱۲۸۱
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۵
رئیس‌جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی همچنان به شعار "نه شرقی، نه غربی" مردم در سال ۵۷ پایبند است، تأکید کرد: ما نه سلطه‌ای را می‌پذیریم و نه از استقلال‌مان دست برمی‌داریم و نه ظلم می‌کنیم و نه زیر بار ظلم می‌رویم.

به گزارش تجارت امروز، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی روز جمعه پس از راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز عبادی - سیاسی جمعه این هفته در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) تهران با تبریک سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به ملت ایران و همه آزادگان جهان و با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل (ره) و شهدای عالی‌قدر انقلاب اسلامی و تکریم ایثارگران گفت: همه روزها، روزهای خدا و همه شب‌ها، شب‌های خداست و همه ما متعلق به خدا هستیم اما چرا اینکه ۲۲ بهمن را یوم الله می‌دانیم برای آن است که انقلاب اسلامی ثمره ظهور و بروز دست قدرت لایزال الهی بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه در روز ۲۲ بهمن ۵۷ جلوه قدرت الهی به دست توانای مردم بزرگ ایران و رهبری امام عظیم‌الشان به نمایش درآمد و جهانیان را خیره کرد، افزود: برای همگان این سؤال پیش آمد که چگونه ممکن است ملتی با اتکال به خدا و اعتماد به نفس حکومتی که مورد حمایت قدرت‌های بزرگ و سلطه‌گر بود کنار بزند و با اراده خود حکومتی را به نام دین و ارزش‌های الهی برپا کند.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: پیروزی انقلاب اسلامی تمدنی را به نام اسلام و به نام جمهوریت رقم زد که این مدنیت در مقابل تمدن هایی که قطب‌بندی‌های جهان را شکل می‌داد، تمدنی نوین بود که سعادت برای انسان معاصر را فریاد می‌زند.

وی بابیان اینکه تمدن برپا شده در سایه انقلاب اسلامی در مقابل تمدن های مدعی دارای شاخص‌های مهمی است که باید به آنها توجه داشت، ادامه داد: شعارهای انقلاب اسلامی شعارهایی است که هم به فطرت همه انسان‌ها مربوط می‌شود و هم جهانی است و همه آن را می‌پسندند. آنچه انقلاب اسلامی فریاد می‌زند، آزادی، اخلاق، عقلانیت، عدالت، استقلال، عزت ملی، برادری، نفی سلطه و ظلم است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: شعارهای مردم که در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی جلوه‌گر بود، کهنه نشده و همواره باید شعارهایی که در ۲۲ بهمن ۵۷ بر زبان مردم جاری می‌شد، امروز هم جریان داشته باشد.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه بسیاری از شعارهای روزهای آغازین انقلاب‌های دنیا فراموش شده اما شعارهای انقلاب اسلامی همچنان زنده است، افزود: اگر آن زمان فریاد زده شد «استقلال، آزادی»، امروز هم باید بر این شعار تأکید شود و اگر آن زمان فریاد زده شد «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی»، امروز هم باید همان شعار باید پایدار بماند و ما نه سلطه‌ای را می‌پذیریم و نه از استقلال‌مان دست برمی‌داریم و نه حاضریم نسبت به کسی در عالم ظلم کنیم؛ اینها جزو

وی تأکید کرد: ارزش‌ها همواره در نظام اسلامی ثابت هستند و تغییر نمی‌کنند. مردم بر این ارزش‌ها تأکید کردند. ایرانیان در هرجای عالم به این انقلاب افتخار می‌کند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز نه تنها مردم مسلمان در عالم بلکه مردم و غیر مسلمان اما آزادیخواه و عدالت‌خواه در عالم به انقلاب اسلامی عشق می ورزند، گفت: ممکن است کسی مسلمان هم نباشد اما وقتی با ما مواجه می‌شود می‌گوید که به انقلاب امام و رهبری و مواضع بصیرت‌آفرین ایشان عشق می ورزیم. این به‌خاطر آن است که شعار انقلاب فطری و جهان شمول است.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی از شعارهای عقلانی برخوردار است که همه دنیا به آن عشق می ورزند و امروز ملت‌های جهان سخت به این انقلاب امیدوار هستند و آنچه همگان می‌خواهند این است که انقلابی بودن این نظام همچنان حفظ شود و در گذشت زمان دچار فراز و فرود نشود روحیه انقلابی نگاه انقلابی و عمل انقلابی و پایبندی به این مبانی همچنان مورد تأکید مردم در سراسر عالم است. این انقلاب برای نجات اسلام و اینکه پرچم به دست حجت خداوند امام عصر (عج) برسد، باقی خواهد ماند.

رئیس دولت سیزدهم اظهار داشت: آنچه در این ایام برای همه ما و دوستداران انقلاب اسلامی به ویژه نسل جوان ضرورت دارد، شناخت انقلاب اسلامی و به‌ ویژه شناخت عناصر هویت‌ساز انقلاب اسلامی است که باید دقیق شناخته شوند.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به فرمان عمومی مقام معظم رهبری برای «جهاد تبیین»، گفت: ۲۲ بهمن از اموری است که بسیار ضرورت دارد ابعادش همچنان بیان شود.
وی «دین» را یکی از عناصر هویت‌ساز انقلاب اسلامی خواند و گفت: دین در عرصه زندگی انسان معاصر می‌خواهد همه شئون بر اساس آموزه‌های دینی ارائه شود.

رئیس‌جمهور، «مردمی بودن» را یکی دیگر از عناصر هویتی انقلاب اسلامی دانست و گفت: انقلاب اسلامی مردم پایه است و اساس آن را مردم شکل دادند و رقم زدند؛ حامیان این انقلاب مردم هستند و ادامه‌دهندگان این مسیر هم خود مردم هستند.

وی افزود: «غیر طبقاتی بودن» هم از عناصر هویت‌ساز انقلاب اسلامی است و این انقلاب، مانند انقلاب‌ها و خیزش‌هایی که در شرق و غرب شد و بر یک قشر و طبقه خاصی استوار بود، نبوده بلکه انقلابی غیر طبقاتی است و همه مردم به معنای واقعی و وسیع کلمه در صحنه حضور دارند.

رئیس‌جمهور، «استقلال جویانه بودن»، «آزادی‌خواهانه بودن»، «عدالت‌طلبانه بودن» را از دیگر عناصر هویت‌ساز انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: این انقلاب در درون خود عدالت‌خواه و عدالت‌طلب است و هیچ زمان نمی‌توان عنصر عدالت را از انقلاب اسلامی جدا کرد؛ چرا که عدالت‌خواهی، عدالت‌طلبی و ضد ظلم و ضد فساد بودن در درون انقلاب اسلامی نهادینه شده است. 

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: در درون این انقلاب ضد استکبار بودن هم نهادینه شده است؛ یعنی هاضمه انقلاب شکوهمند اسلامی فساد و ظلم نمی‌پذیرد. مانند کسی است که غذای مسمومی را بخورد هاضمه او سم را نمی‌پذیرد.رییس دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: رژیم ستمشاهی رژیمی که مظهر تام و تمام وابستگی استبداد، دیکتاتوری، خضوع در مقابل دولت‌های سلطه گر، گردن کشی در مققابل خواست مردم، آلودگی به انواع فسادها و ظلم به مردم و کشور است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری