کد خبر: ۵۱۳۴۰
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۸
بر اساس میانگین قیمت پیشنهادی فایل‌‌‌های فروش مسکن در تهران و هفت کلان‌شهر که تجربه نشان داده معمولاً با سطح قیمت قطعی معاملات فاصله زیاد ندارد، نشان می‌دهد در بهمن‌ماه نیز برای پنجمین ماه متوالی مقدار نسبت مذکور ثابت مانده و 1/ 2 بوده است.

به گزارش تجارت امروز؛  به‌این‌ترتیب ورود تمام‌عیار به فاز پساجهش ملکی در هفت کلان‌شهر نیز که علامت آن نیمه امسال دریافت شده بود، در زمستان امسال با ثابت ماندن فاصله احیاشده قیمت مسکن تهران و کلان‌شهرها اثبات شد.

 

این روند مثبت که در مسیر برقراری ثبات در همه نواحی بازار مسکن کشور به‌ویژه پایتخت و سایر کلان‌شهرها طی شده، به‌طور مستقیم متأثر از اخبار مثبتی حول وضعیت «ریسک متغیر غیراقتصادی» بوده که به‌ویژه از ابتدای آذرماه تاکنون با ازسرگیری مذاکرات برای رفع تحریم‌ها منتشرشده است.

 

در بهمن‌‌‌ماه میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در فایل‌‌‌های ثبت‌شده در بازار نیازمندی‌‌‌های آنلاین دیوار در کرج 14‌میلیون تومان، در مشهد 15‌میلیون و 100 هزار، در اصفهان 19‌میلیون و 600 هزار، در تبریز 14‌میلیون و 200 هزار، ‌‌‌ در شیراز 19‌میلیون و 100 هزار، در اهواز 12‌میلیون و 700‌هزار و در قم 13‌میلیون و 700‌هزار تومان است. به‌این‌ترتیب میانگین قیمت مسکن در هفت کلان‌شهر کشور به‌جز تهران در فایل‌‌‌های عرضه‌شده به بازار در بهمن‌‌‌ماه حدود 15‌میلیون و 500‌هزار تومان بوده است.

 

در تهران نیز هنوز گزارش رسمی از وضعیت بازار مسکن در ماهی که گذشت منتشرنشده اما بر اساس داده‌‌‌های مربوط به میانگین قیمت فایل‌‌‌های فروش عرضه‌شده در بازار نیازمندی‌‌‌های آنلاین دیوار حدود 33‌میلیون تومان بوده است. همچنین از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه میانگین رشد قیمت مسکن در هفت کلان‌شهر کشور 6/ 15‌درصد و در تهران 6/ 8‌درصد بوده است. بررسی اولیه میزان تورم نقطه‌‌‌ای مسکن تهران و کلان‌شهرها در بهمن‌‌‌ماه نیز مؤید برقراری ثبات در بازار مسکن سایر کلان‌شهرها به دنبال مسیری است که در تهران طی شده است. میانگین تورم نقطه‌‌‌ای مسکن در هفت کلان‌شهر طی ماه گذشته به حدود 20‌درصد رسیده و این یعنی سطح تورم نقطه‌‌‌ای در بازار مسکن پایتخت و سایر کلان‌شهرها تقریباً برابر شده است. همچنین سرعت رشد ماهانه قیمت مسکن در تهران و هفت کلان‌شهر دیگر تقریباً برابر شده که به‌واسطه آن، نسبت قیمت مسکن تهران به کلان‌شهرها برای پنجمین ماه متوالی روی مقدار 1/ 2 ثابت مانده است.

 

اگر بخواهیم برآورد دقیق‌‌‌تری از تغییرات احتمالی سطح قیمت مسکن در هشت کلان‌شهر تهران داشته باشیم، بر اساس تجربیات گذشته باید منتظر کاهش این نسبت به 2 واحد باشیم و این امر به دو طریق ممکن است؛ یا باید سطح قیمت مسکن در پایتخت کاهش پیدا کند یا اینکه قیمت در هفت کلان‌شهر دیگر قدری افزایش پیدا کند تا مقدار نسبت مذکور 1/ 0 دیگر افت کند و به سطحی که همواره در زمان‌‌‌های ثبات بازار تجربه‌شده است، برسد. با این وصف و با توجه به اینکه ثبات نسبی در بازار مسکن سایر کلان‌شهرها دست‌‌‌کم پنج ماه است که برقرارشده، بعید به نظر می‌رسد این نسبت با افزایش مخرج، یعنی رشد قیمت مسکن کلان‌شهرها به 2 واحد برسد و گزینه محتمل این است که سطح قیمت مسکن در تهران قدری تنزل پیدا کند تا فاصله همیشگی آن با سایر کلان‌شهرها به‌طور کامل احیا شود.

 

بیشتر بخوانید:

آینده مسکن در کلان‌شهرها

مشاهده احیای رابطه قیمت مسکن تهران و کلان‌شهرها و ثبات نسبی برقرارشده در بازار مسکن هفت به‌اضافه یک کلان‌شهر در کشور این سؤال را ایجاد می‌کند که آیا مسیر برگشت قیمت مسکن و شکل‌‌‌گیری یک ثبات پایدار در این شهرها محتمل است؟ درباره آینده قیمت مسکن در کلان‌شهرها و به‌طورکلی در کشور 2 سناریو وجود دارد که البته یکی محتمل‌‌‌تر به نظر می‌‌‌رسد.

 

سناریوی محتمل این است که در صورت کاهش ریسک متغیر غیراقتصادی تحت تأثیر نهایی شدن احتمالی توافق در وین بر سر رفع تحریم‌ها، اثر آن به شکل کاهش قیمت مسکن بلافاصله در تهران مشهود می‌شود و با قدری فاصله، در سایر کلان‌شهرها نیز قیمت‌ها با قدری افت وارد فاز ثبات پایدار خواهد شد. البته این احتمال نیز وجود دارد که اثر وضعی نتیجه‌‌‌بخش بودن مذاکرات با توجه به حساسیت فوق‌‌‌العاده بازار مسکن به این موضوع هم در تهران و هم در سایر کلان‌شهرها به‌صورت هم‌زمان رخ دهد و تورم ماهانه ملکی در کلان‌شهرها بلافاصله پس از توافق در حد ریز نوسان تثبیت شود؛ اما با توجه به تجربه سال‌های گذشته، معمولاً این پایتخت است که پیشتاز تغییرات تورمی بازار مسکن است و سایر شهرها با قدری فاصله آن روند را در پیش می‌‌‌گیرند.

البته یک مانع جدی در برابر افت قیمت مسکن در حال حاضر وضعیت تورمی بازار مصالح ساختمانی است. مصالح از ابتدای امسال تاکنون بازارهای پر نوسانی را تجربه کرده و این موضوع یک مانع برای کاهش قیمت اسمی مسکن بوده است. اما اگر توافق نهایی شود، وزن تأثیرگذاری آن به‌مراتب بیشتر از تأثیرگذاری تورم مصالح بر قیمت مسکن خواهد بود و جو روانی مثبت ایجادشده به دنبال آن می‌تواند بلافاصله زمینه افت قیمت مسکن در تهران و بازگشت از اضافه پرش را فراهم کند. همچنین سایر کلان‌شهرها به دنبال پایتخت چنین تغییراتی را در سطح قیمت‌ها تجربه خواهند کرد.

انتهای گزارش//ا.م

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری