کد خبر: ۵۱۳۸۱
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
افزایش بهای نفت در روزهای گذشته و تغییر قیمت کامودیتی‌ها و رشد نرخ گاز تا آستانه ۳۵ سنت در کوتاه‌مدت به هیجانات تابلوهای معاملاتی دامن زده است

به گزارش تجارت امروز؛  سرنوشت بورس تهران تا دو هفته قبل برای متعادل‌شدن به نتیجه چند ابهام اثرگذار که شامل برآیند مذاکرات هسته‌ای و قیمت ارز است، گره‌خورده بود اما هم‌اکنون این بازار با فاز جدیدی از تغییرات مواجه شده که روند بازگشت بازار به سمت تعادلی را به تأخیر می‌اندازد. افزایش بهای نفت در روزهای گذشته و تغییر قیمت کامودیتی‌ها و رشد نرخ گاز تا آستانه ۳۵ سنت در کوتاه‌مدت به هیجانات تابلوهای معاملاتی دامن زده است.

اثرات این رخدادها ازنظر روانی بر عملکرد و سود و زیان دو صنعت پتروشیمی و فولادی در کوتاه‌مدت نمایان خواهد شد، به‌طوری‌که حتی اغلب نمادهای پتروشیمی ازلحاظ حجم و درصد نوسان قیمت نسبت به هفته‌های قبل از آن عملکرد نسبتاً بهتری از خود به نمایش گذاشتند، اما همان‌طور که بارها به این موضوع اشاره‌شده روند پایدار بازار را باید از تصمیمات بین‌المللی در راستای کشمکش‌های ژئوپلیتیک جویا شد.

به نظر می‌رسد دامنه و گسترش این عوامل سوی به مسائل اقتصادی بیش ازآنچه که از ابتدا تصور می‌شد خواهد بود. قطع سوئیفت روسیه در لوکزامبورگ یا مسدود کردن بخشی از دارایی‌های طرفین درگیر جنگ، تبعاتی را بر بازارهای سرمایه‌گذاری به‌خصوص بورس‌های جهانی خواهد گذاشت.

در صورت به تصرف درآمدن اوکراین توسط روس‌ها به نظر می‌رسد شاهد فشار مضاعفی از سوی اروپا و آمریکا برای برگشت به حالت اولیه مشاهده کنیم. بر همین اساس اتفاقات اقتصادی که هم‌زمان با شیوع کرونا در سراسر دنیا رخ داد، مجدداً در حین و بعد از جنگ دو کشور مذکور به وقوع خواهد پیوست. برآوردها نشان می‌دهد اثرات جنگ به محدوده قیمتی کامودیتی‌ها و فلزات بسنده نخواهد شد.

حتی گردش مالی کشورها، ارتباطات آنها و کاهش تقاضا در زمینه‌های اقتصادی می‌تواند از نتایج لشکرکشی روسیه به اوکراین باشد. چنانچه این روند تداوم یابد، باوجود افزایش قیمت‌های جهانی می‌تواند دردسرساز شود. در شرایط فعلی و درحالی‌که مذاکرات هسته‌ای در آستانه توافق‌های نهایی قراردادت، جنگ اقتصادی روسیه این مهم را به حاشیه راند.

 

بیشتر بخوانید:

تا قبل از جنگ، کشورهای اروپایی با برقراری نشست‌های منظم در پی احیای برجام بودند اما هم‌اکنون دغدغه اروپا از سمت برجام به سمت اوکراین تغییر مسیر داده است. این تغییر مسیر تبعات متفاوتی را نسبت به قبل برای بازار سرمایه به وجود خواهد آورد.

موضوعی که چشم‌انداز این بازار را در هاله‌ای از ابهام فرومی‌برد. گرچه تا هفته‌های قبل نیز بازار سهام در رکودی عمیق فرورفته بود اما نزدیک شدن به حصول توافق در عرصه‌های بین‌المللی و پیش‌بینی‌ها از حداکثر و حداقل نوسان نرخ اسکناس آمریکایی تا حدودی از ابهامات سرمایه‌گذاری‌های بورسی کاسته بود.

برگشت بازار به مدار پیش‌بینی‌ناپذیری از معدود مراحل سخت و نگران‌کننده‌ای است که سهامداران را برای ورود به بازار می‌ترساند. در دو سال اخیر سرمایه‌گذاران بورسی بارها در پروسه ترس گام برداشته‌اند و هر بار نیز با عقب‌نشینی از این مسیر بازار را به ورطه رکود کشاندند.

انتهای گزارش// ا.م

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: