کد خبر: ۵۱۴۱۲
تاریخ انتشار: ۰۳ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۲
جورجیوا در مصاحبه‌ای با مجله فارن پالیسی که روز سه‌شنبه منتشر شد، گفت: اقتصاد جهانی همچنان در سال ۲۰۲۲ رشد می‌کند، هرچند کمتر از ۴.۴ درصدی که قبلاً پیش‌بینی‌شده بود.

پیش‌بینی رشد اقتصاد جهانی صندوق بین‌المللی پول برای سال ۲۰۲۲ با جنگ در اوکراین اشتباه بود و کریستالینا جورجیوا مدیر این نهاد گفت که رشد اقتصادی در جهان کمتر از پیش‌بینی‌ها بوده و خطرات رکود اقتصادی در تعدادی از کشورها روبه افزایش است.

صندوق بین‌المللی پول قرار است پیش‌بینی‌های خود را در ماه آوریل (فروردین)، زمانی که این صندوق نشست‌های بهاره سالانه خود را برگزار می‌کند، به‌روزرسانی کند.

مدیر صندوق بین‌المللی پول در ادامه افزود: برخی از اقتصادهایی که سریع‌تر از بحران کرونا بهبودیافته‌اند، در موقعیت قوی‌تری برای مقابله با طنین‌های حمله روسیه به اوکراین هستند. ایالات‌متحده به‌ویژه بنیادهای نسبتاً قوی دارد اما آن‌هایی که هنوز از بحران کرونا خارج نشده‌اند با «خطر احتمالی رکود اقتصادی» مواجه شده و ضربه‌های شدیدتری خواهند خورد.

به گفته جورجیوا، ازآنجایی‌که فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) و سایر بانک‌های مرکزی توسعه‌یافته جهان نرخ بهره را افزایش می‌دهند، شرایط مالی سخت‌تری برای بسیاری از کشورها به وجود می‌آورد و با شوک بزرگی روبرو خواهند شد.

بر اساس گفته‌های مدیر صندوق بین‌المللی پول، حدود ۶۰ درصد از کشورهای کم‌درآمد با مشکلات بدهی روبه هستند و این دو برابر رقمی است که در سال ۲۰۱۵ اعلام شد.

انتهای مطلب// ا.م

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری