کد خبر: ۵۱۴۱۳
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۰

حداقل حقوق 1401 چقدر است؟

بر اساس گزارش‌ها، سقف معافیت مالیاتی کارکنان دولت در سال آینده، ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شد.

حداقل حقوق 1401 چقدر است؟

به گزارش تجارت امروز؛ در اولین روز کاری سال ۱۴۰۱ بسیاری از کارمندان به دنبال این هستند که بدانند پایه حقوق آنها چه میزان افزایش خواهد داشت.

با تصویب مجلس و دولت، حقوق کارکنان و بازنشسته‌ها در سال ۱۴۰۰ با افزایش ۲۵ درصدی همراه شد و به‌این‌ترتیب حداقل مبلغ آن به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. این در حالی است که این افزایش در سال ۹۹ برابر با ۱۵ درصد بود و طی مصوبه مجلس حداقل پرداختی به کارکنان و بازنشستگان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شد.

بر اساس تصمیم شورای عالی کار، حداقل حقوق کارمندان و کارگران ۵۷.۴ درصد افزایش یافت، به‌گونه‌ای که حداقل دستمزد ماهانه از ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار و ۹۵۰ تومان به ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان رسید. این در حالی است که حداقل دستمزد روزانه از ۸۸ هزار تومان به ۱۳۹ هزار تومان رسیده است.

 

حقوق و مزایا چقدر است؟

اعداد زیر بر اساس جدول ارائه‌شده توسط شورای عالی کار آورده شده است. توجه داشته باشید که ارقام موجود در این جدول به ریال نوشته‌شده است:

حداقل حقوق 1401 چقدر است؟

جدول حقوق و مزایا سال ۱۴۰۱ (اعداد به ریال است)

مطابق ماده ۴۱ قانون کار، دستمزد کارگران باید بر پایه نرخ تورم و سبد هزینه زندگی خانوار کارگری تعیین شود.

امسال سبد معیشت کارگران، ۸ میلیون و ۹۷۹ هزار تومان برای خانوارهای ۳.۳ نفری تعیین‌شده است. همچنین نرخ تورم طبق اعلام مرکز آمار تا بهمن سال ۱۴۰۰ به ۴۱.۴ درصد رسیده است که نسبت به سال قبل ده درصد کاهش داشته است.

 

افزایش حقوق بازنشستگان

سن بازنشستگی چه تغییراتی کرد؟

بر اساس مصوبه مجلس حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرائی در سال ۱۴۰۱، ۵ میلیون تومان تعیین شد که میزان افزایش آن ده درصد خواهد بود. طبق مصوبه مجلس، حقوق بازنشستگان متناسب با سنوات خدمت قابل‌قبول، نباید از پنجاه میلیون ریال کمتر باشد.

 

معافیت مالیاتی در حقوق سال ۱۴۰۱

بر اساس گزارش‌ها، سقف معافیت مالیاتی کارکنان دولت در سال آینده، ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شد. به‌این‌ترتیب، نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر و همچنین سایر پرداختی‌ها و کارانه به‌استثنای عیدی پایان سال از مبلغ ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان متغیر است. این نرخ مالیات بر اساس مازاد درآمد درصد افزایش زیر را خواهد داشت:

تا ۱۵۰ میلیون تومان مالیات سالانه %۱۰

از ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان مشمول مالیات سالانه %۱۵

از ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان مشمول مالیات سالانه %۲۰

از ۳۵۰ میلیون تومان بیشتر مشمول مالیات سالانه %۳۰

 

حقوق چه کسانی افزایش می‌یابد؟

طبق تصویب مجلس افزایش حقوق شامل افراد شاغل در سازمان‌های زیر می‌شود:

دستگاه‌های اجرایی

نیروهای مسلح

وزارت اطلاعات

سازمان انرژی اتمی

کارکنان کشوری و لشگری

اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها

مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی

قضات

همچنین برای کارکنان رسمی، پیمانی، قرارداد کار معین (مشخص)، والدین شهدا و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صدق می‌کند.

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما