کد خبر: ۵۱۴۲۰
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۶
حقوق حداقل بگیران سازمان تأمین اجتماعی باید ۵۷.۴ درصد و به حقوق متوسط بگیران نیز ۳۸ درصد به‌علاوهٔ ۳۸ درصد افزایش مزد پایه به‌علاوهٔ ۵۱۵ هزار تومان اضافه شود.

به گزارش تجارت امروز؛ مستمری ازکارافتادگی کلی و مستمری بازنشستگی و مجموع مستمری بازماندگان درهرحال نباید از حداقل مزد کارگر عادی کمتر باشد، همچنین سازمان تأمین اجتماعی مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یک‌بار کمتر نباشد با توجه به افزایش هزینه زندگی با تصویب هیئت‌وزیران به همان نسبت افزایش دهد. اجرای تمام و کمال این دو ماده‌قانونی از مهم‌ترین خواسته‌های بازنشستگان درزمینهٔ حقوق و مستمری است.

 

حقوق بازنشستگان در سال 1401 چقدر است؟

افزایش حقوق بازنشستگان باید متأثر از نحوه محاسبه و افزایش حقوق شاغلین باشد؛ به استناد ماده ۴۱ قانون کار و بند ۲ آن، ماده ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی که از مصوبهٔ شورای عالی کار تبعیت می‌کند و همچنین ماده ۹۶ قانون تأمین اجتماعی که به بحث هزینه‌های خانوار اشاره می‌کند، تعیین شود.

براین اساس به حقوق حداقل بگیران سازمان تأمین اجتماعی باید ۵۷.۴ درصد و به حقوق متوسط بگیران نیز ۳۸ درصد به‌علاوهٔ ۳۸ درصد افزایش مزد پایه به‌علاوهٔ ۵۱۵ هزار تومان اضافه شود.

 

افزایش حقوق معوقه بازنشستگان انجام شود

پرداخت ۲۵ درصد معوقهٔ مربوط به متناسب‌سازیِ سال ۱۴۰۰ نیز از مطالباتِ جدیِ بازنشستگان نیز از مطالبات جدی آنها است. نکته مهم آن است که نحوهٔ محاسبهٔ این ۲۵ درصد باید بر اساس حداقل حقوق سال ۱۴۰۰ باشد؛ یعنی ۲۵ درصد حداقل حقوق سال ۱۴۰۰ هم باید محاسبه شود و به حقوق همهٔ بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی تعمیم داده شود.

اینکه برخی می‌گویند کف بگیر حق دریافت این ۲۵ درصد را ندارد درست نیست و همهٔ سطوح تأمین اجتماعی باید از این ۲۵ درصدِ معوقهٔ متناسب‌سازیِ ۱۴۰۰ بر مبنای محاسباتِ کف حقوق ۱۴۰۰ بهره‌مند شوند.

۵ درصد ۲ میلیون و ششصد و پنجاه‌هزار تومان که پایه حقوق سال گذشته است، تقریباً ششصد هزار تومان می‌شود که این رقم به‌اضافهٔ مزدِ مصوب شورای عالی کار باید بدون استثناء به حقوق بازنشستگان اضافه شود.

 

تأمین اجتماعی از قانون تمکین کند

افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ کمک بزرگی سازمان تأمین اجتماعی است تا بودجهٔ سازمان پانصد و دو هزار میلیارد تومان شود و اگر این پانصد و دو هزار میلیارد تومان به پانصد و پنج هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند، تأثیر منفیِ خاصی بر روی سازمان تأمین اجتماعی نخواهد گذاشت اما تغییر زیادی در زندگیِ بازنشستگان دارد.

انتهای مطلب// ا.م

بی نام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۱/۲۷
0
0
بداد باز نشسته های تامین اجتماعی برسید محض خدا قرآن از خجالت زن و بچه عروس داماد نوه دارن دق می‌کنن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: