کد خبر: ۵۱۴۴۰
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰
امیر محمدی: آینده در گرو موارد زیادی است؛ باید بتوانیم ریشه‌ها، روندها، و رخدادهای پیش‌رو را پیش‌بینی کنید.

به گزارش تجارت امروز؛ آینده ما تابعی است از تعامل چهار فاکتور ریشه‌ها، روندها، رخدادهای غیرمنتظره و رفتار بازیگران کلیدی که در نتایج امروز و آینده تأثیرگذارند؛ بنابراین اگر فشار روندها، رفتارها و رخدادها به میزان کافی نباشد آینده تقریباً شبیه گذشته خواهد بود.

درواقع آینده ما درگرو مسیری است که تاکنون آمده‌ایم، مگر آنکه تغییری به‌واسطه روندها، رفتارها یا رخدادهای بزرگ مانند جنگ، انقلاب یا شیوع همه‌گیری بیماری‌هایی چون کرونا و زلزله رخ دهد.

در شرایط فعلی بجز رخداد کرونا که روزهای پایانی خود را سپری می‌کند و امید به امضای برجام، تغییر ملموسی درروند بازیگران کلیدی یا رخدادها دیگر برای تغییر مسیر گذشته مشاهده نمی‌شود؛ انتظار می‌رود وضعیت فعلی در 5 سال آینده کمابیش ادامه پیدا کند؛ البته با تغییر آرام و پیوسته‌ای که دو ابرروند دیجیتالی‌شدن و تغییر جمعیتی در طول زمان برای کشور ایجاد می‌کند.

 

4 سال آینده چگونه است؟

هیچ‌کس نمی‌داند قیمت نفت، ارز، طلا و حتی نتیجه مذاکرات ایران و امریکا و تعاملات منطقه‌ای برای توازن قدرت چه تغییراتی خواهد کرد اما می‌توان گفت تا 4 سال آینده با احتمال بالای 70 درصد موارد زیر اتفاق خواهد افتاد:

  • دولت از طریق بودجه عمرانی نمی‌تواند اهرمی جدی برای تحریک تقاضا و فعال‌سازی اقتصاد کشور باشد.
  • تورم متوسط 4 ساله تک‌رقمی نخواهد بود
  • قدرت خرید مردم چه ریالی و چه دلاری به ابتدای دهه 90 نخواهد رسید.
  • میزان بیکاری واقعی کاهش نخواهد یافت.
  • به خاطر موارد فوق پتانسیل کشور مستعد اعتراضات اجتماعی خواهد بود که برخی از آنها را اکنون نیز شاهد هستیم.
  • مردم ساختار هزینه زندگی خود را از طریق اقتصاد اشتراکی، روی‌آوری به کالای دست‌دوم و موارد مشابه پایین می‌آورند.
  • هویت دیجیتالی، اسناد دیجیتالی و ارزهای دیجیتالی، چهره اقتصاد و اجتماع را به‌آرامی تغییر خواهد داد.
  • نسل جدید تغییرات زیادی را در سبک زندگی ایجاد خواهد کرد و نسل قبلی را دنبال خود خواهد کشید.

ایران در بیشترین رتبه‌بندی‌های جهانی که تا این لحظه منتشرشده‌است جایگاه‌هایی بین 202 کشور در چارک سوم و چهارم قرار دارد. روند تاریخی به ما می‌گوید که در برخی شاخص‌ها بهبود رتبه اتفاق می‌افتد اما انتظار نداریم در 4 سال آینده در بیشتر شاخص‌ها جایگاه ایران تغییر اساسی داشته باشد.

 

صاحبان سرمایه باید چه کنند؟

در 4 سال آینده با عدم قطعیت‌های آزاردهنده؛ ابهامات سیاسی-اقتصادی، تداوم تورم ساختاری، قدر پایین خرید مردم، فشار اقتصادی و احتمال آشوب‌های اجتماعی، تغییرات سبک زندگی و تغییرات نسلی و دیجیتالی شدن روبرو هستیم.

موارد ذکرشده به این معنا است که آن بخشی از آینده که قابل پیش‌بینی است را باید در نظر گرفت و بر اساس آن تصمیم‌گیری کرد. همان‌طور که قبلاً گفتیم قبل از نهایی سازی تصمیمات مواردی که در مواجه با عدم قطعیت‌ها دچار چالش می‌شوند را شبیه‌سازی کرده و میزان سود و یا زیان در بهترین و بدترین حالات را بسنجید.

 

در همین رابطه بخوانید:

 

چشم‌انداز بلندمدت کشور روشن است

4 سال آینده را واقع‌بینانه بسنجید

آینده همان‌طور که سرشار از موارد مبهم است؛ مملو از عناصر نسبتاً مشخص شامل ابرروندها، روندها و واقعیت‌های مسلم اقتصادی-اجتماعی است؛ بنابراین بهترین راه آن است که مبتنی بر آن بخش از آینده که مشخص است اقدام کنیم و برای آن بخش که ناملموس است خود را آماده نگه‌داریم. پیشنهاد من این است که ضمن آنکه سوار هواپیما می‌شویم؛ مطمئن شویم که چتر نجات زیر صندلیمان کار می‌کند؛ من جای شما باشم برای حوادث احتمالی خود را بیمه هم می‌کنم.

در بخشی بعدی سلسله گزارش پیش‌بینی آینده سرمایه در ایران در خصوص پدیده‌ها و پیامدهای مهمی که در آینده اقتصاد ایران روی خواهند داد با شما صحبت خواهم کرد.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری