کد خبر: ۵۱۴۴۱
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۹
اکبر بیاتی: با توجه به اینکه غربی‌ها به ویژه اروپایی‌ها به گاز و نفت روسیه وابستگی زیادی دارند؛ به نظر نمی‌رسد که تحریم‌های نفتی و گازی این کشور خیلی پایدار بماند.

به گزارش تجارت امروز؛ سرمایه‌گذاران بازار انرژی این روزها به‌شدت در مورد رشد اقتصادی جهان و کاهش قابل‌توجه عرضه نفت خام نگران‌اند.

بسیاری از کارشناسان بازار انرژی معتقدند در صورت اعمال تحریم‌های غرب علیه بخش نفت و گاز روسیه بازار عرضه می‌تواند در ماه‌های آینده با مشکلات عدیده‌ای مواجه شود. بااین‌حال، رکود ناشی از همه‌گیری کرونا و نیز عرضه بیشتر کشورهای متحد غرب مانند عربستان سعودی باعث ثبات نسبی بهای طلای سیاه در بازار جهانی شده است.

بهای نفت خام برنت دریای شمال در معاملات جهانی با ۰.۴ درصد کاهش به ۱۰۶ دلار و ۸۰ سنت در هر بشکه رسید. نفت وست تگزاس اینترمیدیت آمریکا نیز بدون تغییر قیمت، ۱۰۲ دلار و ۷۵ سنت در هر بشکه دادوستد شد.

در ماه‌های اخیر قیمت نفت در بازارهای جهانی به‌شدت تحت تأثیر تحولات نظامی در اوکراین و تحریم‌های غرب علیه سوخت روسیه است. بسیاری از تحلیلگران می‌گویند با طولانی شدن درگیری‌های نظامی در اوکراین احتمال کاهش عرضه نفت خام روسیه در بازار انرژی افزایش می‌یابد که این امر می‌تواند موجب افزایش شدید قیمت نفت و ایجاد بحران سوخت به‌ویژه در کشورهای اروپایی شود.

روز گذشته صندوق بین‌الملل پول پیش‌بینی خود از رشد جهانی اقتصاد را یک درصد کاهش داد و اعلام کرد ادامه روند اختلافات سیاسی در اوکراین می‌تواند این امر را تشدید کند.

ازاین‌رو قیمت نفت خام در هر دو شاخص تعیین‌کننده روز گذشته روندی نزولی به خود گرفت و سرمایه‌گذاران بار دیگر در مورد تورم شدید اقتصادی در اروپا و آمریکا در ماه‌های آینده هشدار دادند.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری