کد خبر: ۵۱۴۶۸
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۰

هفته متلاطم بورسی

شاخص کل بورس روز گذشته رشد دو هزار و ۵۳۳ واحدی داشت و درنهایت روی سطح یک‌میلیون و ۵۰۷ هزار واحد ایستاد.

به گزارش تجارت امروز؛ امروز چند سیگنال برای بازار وجود دارد و کارشناسان عقیده دارند که بورس طی چهار ماه آینده روند صعودی به خود می‌گیرد. قرار بود دیروز در جلسه کارگروه مدیریت بازار وزارت صمت، انتقادات وارده به عوارض صادراتی زنجیره فولاد موردبررسی قرار می‌گیرد.

احتمالاً حذف عوارض صادراتی مقاطع طویل و تخت فولادی و همچنین کاهش دو پله‌ای میزان عوارض صادراتی شمش، اسلب، آهن اسفنجی و سایر محصولات زنجیره فولاد به تصویب خواهد رسید. کاهش دو پله‌ای عوارض شمش به این معناست که نرخ تعرفه آن از ۱۷ درصد به ۱۱ درصد کاهش خواهد یافت. همچنین احتمالاً نرخ تعرفه صادرات اسلب از ۲۲ درصد به ۱۷ درصد کاهش پیدا می‌کند. کاهش و حذف مالیات صادراتی می‌تواند در بلندمدت تأثیر مثبتی روی معاملات بورس داشته باشد.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به تعامل با سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور گفت: وثیقه قرار دادن دارایی‌های فیزیکی زمان‌بر است اما توثیق سهام به‌صورت الکترونیکی و فقط با طرح درخواست از سوی سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور برقرار می‌شود.

ضمانت وام با سهام بورسی می‌تواند بورس در کوتاه‌مدت صعودی کند. نگرانی در مورد طولانی شدن قرنطینه‌های کرونایی در شانگهای چین و احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا و تأثیر آن بر روند رشد اقتصاد دنیا و تقاضای سوخت باعث شده قیمت نفت بازهم کاهش یابد.

 

کاهش قیمت نفت در بلندمدت، سهام این گروه را در  تالار شیشه‌ای نزولی می‌کند

بورس در انتظار عرضه اولیه جدید آسیاتک پس‌فردا یعنی روز چهارشنبه هفت اردیبهشت‌ماه در بورس عرضه اولیه می‌شود. این عرضه اولیه میزان گردش نقدینگی در بازار سرمایه را افزایش می‌دهد. خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری در خصوص بازگشت مذاکره‌کنندگان به وین پاسخ داد: مذاکرات بین اتحادیه اروپا، روسیه و چین تمام‌شده است. حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان و «جوزف بورل» نماینده اتحادیه اروپا معتقد بودند که طولانی شدن تنفس در مذاکرات به نفع گفتگوها نیست و باید این تنفس هرچه زودتر با یک دیدار حضوری تازه شود اما هنوز تصمیمی در خصوص مکان و سطح گفتگوها گرفته نشده است.

اگر مذاکرات برجام به توافق برسد بورس روند صعودی خود را با شتاب دنبال می‌کند؛ اما اگر مذاکرات نتیجه‌بخش نباشد صعود بورس نوسانی خواهد بود.

انتهای مطلب// ا.م

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما