کد خبر: ۵۱۴۶۹
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۶

به گزارش تجارت امروز؛ پس از افزایش قیمت اندک مشاهده‌شده در روز یکشنبه گذشته و نزدیک شدن شاخص بازار ارز به کانال ۲۸ هزارتومانی، دیروز نرخ این ارز با ۱۱۰ تومان کاهش نرخ نسبت به قیمت روز یکشنبه در سطح قیمتی ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان شروع به کارکرد.

نرخ دلار در روز گذشته برای ساعاتی در نزدیکی رقم مذکور به نوسان پرداخت و در حوالی ظهر روز گذشته مجدداً با ۵۰ تومان کاهش قیمت در رقم ۲۷ هزار و ۷۵۰ تومان معامله شد. این پایان تحرکات شاخص بازار ارز در روز گذشته نبود و نرخ دلار تا ساعات پایانی بازار روز دوشنبه مجدداً شاهد نوسانات کاهشی بود.

 دلار بازار هرات نیز در تبعیت از دلار سبزه‌میدان تهران در روندی کاهشی به سطوح اولیه کانال ۲۷ هزارتومانی بازگشت و در بازه ۲۷ هزار تومان تا ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان نوسان کرد. کاهش قیمت‌های صورت گرفته در بازار روز گذشته تنها مختص به اسکناس آمریکایی نبود. پوند و یورو دیگر ارزهای معتبر بازار نیز در روز گذشته هرکدام به ترتیب با ۵۱۲ و ۳۸۱ تومان کاهش قیمت به ارقام ۳۵ هزار و ۲۳۱ تومان درازای اسکناس پوند انگلیس و ۲۹ هزار و ۷۴۵ تومان درازای اسکناس یورو رسیدند.

 

واکنش بازار به سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه

تحلیلگران بازار ارز تهران از تأثیر سیگنال‌های سخنگوی وزارت امور خارجه در بازار سخن گفتند. دیروز سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشور در نشستی مطبوعاتی با اصحاب رسانه اعلام کرد: گفت‌وگوهای ایران و عربستان در بغداد با تلاش‌هایی که دولت عراق انجام داده بود و تمهیدات و مساعدت‌های دولت عمان در روز پنج‌شنبه هفته گذشته برگزار و گفت‌وگوها روبه‌جلو و مثبت بود. چارچوب‌هایی که از ابتدا پیش‌بینی‌شده بود موردبررسی قرار گرفت و گفت‌وگوها جدی بود.

او همچنین درزمینهٔ گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی و مکالمه تلفنی وزیر امور خارجه با جوزپ بورل افزود: آنچه از مذاکرات که مربوط به ایران و ۱+۴ است، تمام‌شده و آنچه بین ایران و آمریکا باقیمانده از طریق خودش در حال پیش بردن است. بورل و امیرعبداللهیان بر این باور بودند که تنفس خوب نیست و هنوز تصمیمی درباره اینکه این دیدار در کجا و در چه سطحی انجام شود گرفته نشده است. این گفت‌وگوها از طریق هماهنگ‌کننده گفت‌وگوهای وین در حال انجام است.

به عقیده فعالان بازار ارز واکنش کاهشی دلار به سخنان این مقام مسئول حاکی از تداوم انتظارات کاهشی جامعه و معامله‌گران از آینده نرخ ارز در بازار است. روند قیمتی سکه امامی نیز در بازار روز گذشته کاهشی بود. قیمت هر قطعه سکه امامی در بازار روز دوشنبه با ۱۴۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز یکشنبه در سطح قیمتی ۱۲ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان معامله شد. آخرین تاریخی که سکه امامی در سطوح قیمتی پله نهایی کانال ۱۲ میلیون تومانی معامله شد ۲۰ فروردین و در جریان آغاز روند افزایشی سکه در سال جدید بود. باوجود کاهش قیمت سکه، حباب این فلز گران‌بها حدود ۴۰ هزار تومان افزایش‌یافته و به رقم ۴۸۰ هزار تومان رسید.

با این ترتیب دلار و سایر ارزهای رایج در کشور؛ امروز در شروع معاملات تهران با قیمت زیر معامله گردیده است.

دلار ۲۷۸,۴۱۰ ۵ اردیبهشت
یورو ۲۹۸,۲۶۰ ۵ اردیبهشت
درهم امارات ۷۵,۷۸۰ ۵ اردیبهشت
پوند ۳۵۳,۸۹۰ ۵ اردیبهشت
دلار استرالیا ۲۰۰,۷۰۰ ۵ اردیبهشت
دلار کانادا ۲۱۸,۰۰۰ ۵ اردیبهشت
یوان چین ۴۲,۸۵۰ ۵ اردیبهشت
فرانک سوئیس ۲۹۳,۵۰۰ ۵ اردیبهشت
لیر ترکیه ۱۹,۰۰۰ ۵ اردیبهشت

انتهای گزارش// ا.م

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: