کد خبر: ۵۱۵۰۲
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰
نمایندگان مجلس سنا امریکا تلاش‌می‌کنند تا راه‌های بازگشت امریکا به توافق هسته‌ای با ایران را محدود و از این طریق با فشار بر مسئولان کشورمان اقدام به دریافت تضامین بیشتر کنند.

به گزارش تجارت امروز؛ مجلس سنا امریکا اقدام به توصیب طرح ضد ایرانی کرده است. این موضوع به‌رغم ادعای دولت فعلی آمریکا مبنی بر تمایل به بازگشت به برجام و در راستای زیاده‌خواهی‌های فرابرجامی واشنگتن و سیاست همیشگی آن مبنی بر پیشبرد دیپلماسی توأم با فشار، چهارشنبه‌شب به‌وقت محلی به پیشنهاد “جیمز لنکفورد ” سناتور تندرو جمهوری‌خواه ایالت اوکلاهاما ارائه و تصویب شد.

طرح این سناتور ضد ایرانی با ۶۲ رأی مثبت و ۳۳ رأی منفی تصویب شد که از دولت دموکرات بایدن می‌خواهد در صورت بازگشت احتمالی به برجام سپاه همچنان در فهرست موسوم به سازمان‌های تروریستی خارجی باقی بماند.

این طرح ضد ایرانی در پی گنجاندن مسائل فرابرجامی در هرگونه توافق واشنگتن برای بازگشت به برجام و ممانعت از رفع تحریم‌های سپاه است. این طرح ضد ایرانی که گفته می‌شود، غیر الزام‌آور برای دولت بایدن است، در راستای هراس از پیشرفت برنامه بازدارندگی دفاعی ایران خواستار گنجاندن پیش‌شرط‌هایی درباره فعالیت‌های موشکی ایران در توافق جدید است.

 

بازی پلیس بد!

مجلس سنای آمریکا عصر چهارشنبه به‌وقت محلی همچنین طرحی را برای حفظ تحریم‌ها علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باهدف محدود کردن همکاری‌ها با چین تصویب کرد. مجلس سنای آمریکا این طرح را باهدف حفظ تحریم‌های “مرتبط با تروریسم ” علیه جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد تد کروز سناتور تندروی جمهوری‌خواه ضد ایرانی تصویب کرد.

 این طرح ضد ایرانی با ۸۶ رأی مثبت و ۱۲ رأی منفی تصویب شد. تد کروز سناتور تندروی ضد ایرانی در سخنانی هنگام تصویب این طرح مدعی شد: چین و ایران از خطرناک‌ترین دشمنان آمریکا هستند. این سناتور جمهوری‌خواه ایالت تگزاس ادعا کرد: چین مهم‌ترین دشمن جغرافیای سیاسی آمریکا برای صدسال آینده خواهد بود.

وی با طرح اتهامات ضد ایرانی و درحالی‌که کشورش خود از حامیان گروه‌های تروریستی در جهان است، مدعی شد: ایران پیشروترین حامی تروریسم در جهان است.

 

پلیس خوب چه می‌گوید؟

این دو مصوبه سنای آمریکا در حالی است که ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر چهارشنبه به‌وقت محلی در نشستی با خبرنگاران در خصوص مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام گفت: ما در ماه‌های اخیر در مذاکرات وین پیشرفت قابل‌توجهی به دست آورده‌ایم؛ اما هنوز نتوانسته‌ایم به توافق دست‌یابیم و دستیابی به توافق مشخص نیست. وی افزود: ما همچنان با متحدان اروپایی خود در ارتباط هستیم و از نقش سازنده انریکه مورا (هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین) در انتقال پیام‌ها میان آمریکا و ایران حمایت می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد: ما همچنان متعهد به بررسی امکان بازگشت متقابل به پایبندی مشترک به برجام هستیم به این دلیل که بازگشت متقابل به پایبندی به برجام در راستای منافع ما است.

آمریکا بدون اشاره به زیاده‌خواهی‌های خود مدعی است: اگر ایران خواهان لغو تحریم‌ها فراتر از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است، باید به نگرانی‌های آمریکا فراتر از برجام رسیدگی کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرده است: اگر ایران می‌خواهد لغو تحریم‌ها فراتر از برجام باشد، باید به نگرانی‌های ما نیز که فراتر از برجام است، رسیدگی کند. اگر آنها نمی‌خواهند از این مذاکرات برای حل سایر مسائل دوجانبه استفاده کنند، ما اطمینان داریم که می‌توانیم به‌سرعت به یک درک مشترک در خصوص برجام برسیم و اجرایی کردن آن را آغاز کنیم. ایران باید تصمیم بگیرد.

مجلس نمایندگان آمریکا هشتم اردیبهشت نیز با ۴۲۴ رأی موافق و ۲ رأی مخالف با تصویب طرحی خواستار متوقف کردن توان پهپادی ایران شد. البته این طرح ضد ایرانی که “قانون توقف هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی ” (SIDA) نام دارد، برای تبدیل‌شدن به قانون، نیاز به تصویب سنا و امضای رئیس‌جمهوری آمریکا دارد.

در این طرح ضد ایرانی ادعاشده است که سیاست آمریکا جلوگیری از دستیابی ایران و متحدان آن به پهپادها و قطعات تجاری آن است که می‌تواند در حملات علیه شخصیت‌های آمریکایی و سایر کشورهای همکار مورداستفاده قرار گیرد.

 

بازی در دور آخر

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره‌کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشتند. قریب به‌اتفاق کشورهای مشارکت‌کننده در گفت‌وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات‌متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

 

ایران دست امریکایی‌ها را خوانده است

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ۱۳ اردیبهشت در تماس تلفنی سایمون کاونی وزیر امور خارجه ایرلند با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه ایرلند به تهران و ضمن تشکر از تلاش‌های سازنده وی گفت: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ابتکارات سیاسی، وجود اراده لازم برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار را در مذاکرات لغو تحریم‌ها بارها در عمل نشان داده است.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: اکنون این‌طرف آمریکایی است که باید با رویکردی واقع‌بینانه، به اصلاح رفتار غیرقانونی ترامپ مبادرت ورزد و در مسیر ابتکار سیاسی گام بردارد و ما ضمن توجه به خطوط قرمز خود، مسیر دیپلماسی را برای رسیدن به نقطه توافق نهایی ادامه می‌دهیم.

انتهای مطلب// ا.م

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: