کد خبر: ۵۱۵۰۳
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۵

قیمت جهانی دلار افزایش یافت

تحولات بازار غیررسمی حاکی از افت متوسط نرخ دلار در ماه مورد گزارش نسبت به بهمن بوده است. دلار بالا رفت، طلا سقوط کرد. هر اونس طلا تا ساعت ۹ و ۱۰ دقیقه صبح به‌وقت شرقی با ۴.۲۰ درصد کاهش به ۱۸۶۳ دلار و ۸۰ سنت رسید.

به گزارش تجارت امروز؛ بانک مرکزی تحلیل تحولات اقتصاد کلان را در اسفند ۱۴۰۰ منتشر کرده است. داده‌های این گزارش، از «کاهش نسبی» تورم نقطه‌به‌نقطه، ۱۲ ماهه و ماهانه در آخرین ماه سال حکایت می‌کنند. بخشی از این گزارش نیز بازار دلار اختصاص دارد.

بازار دلار بانک مرکزی در مورد تحولات بازار رسمی ارز (سامانه نیما و بازار متشکل معاملات ارزی ایران) در اسفند می‌نویسد که برای دومین ماه متوالی، متوسط نرخ ماهانه قیمت دلار در بازار حواله و اسکناس کاهش یافت. همچنین متوسط نرخ فروش دلار حواله‌ای و اسکناس مندرج در سامانه سنا به ترتیب معادل ۲۴۱٫۱ و ۲۴۵٫۴ هزار ریال بود که نسبت به بهمن‌ماه به ترتیب معادل ۰٫۶ و ۲٫۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

 از سوی دیگر، تحولات بازار غیررسمی حاکی از افت متوسط نرخ دلار در ماه مورد گزارش نسبت به بهمن بوده است. دلار بالا رفت، طلا سقوط کرد. هر اونس طلا تا ساعت ۹ و ۱۰ دقیقه صبح به‌وقت شرقی با ۴.۲۰ درصد کاهش به ۱۸۶۳ دلار و ۸۰ سنت رسید و این در حالی است که در اواخر روز گذشته اندکی افزایش داشته است اما دوباره کاهش یافت.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با کاهش ۰.۲۲ درصد به ۱۸۶۴ دلار و ۸۰ سنت رسید. بازدهی شاخص ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات‌متحده پیش از افزایش گسترده نرخ بهره توسط فدرال رزرو به دلیل تلاش برای مهار تورم فزاینده ایالات‌متحده تقویت شد. درحالی‌که طلا به‌عنوان یک محافظ تورم در نظر گرفته می‌شود، نرخ‌های بهره کوتاه‌مدت بالاتر ایالات‌متحده و بازده اوراق قرضه، منجر به افزایش هزینه فرصت نگهداری شمش بدون بازده می‌شود. شمش به‌عنوان یک ذخیره امن ارزش در زمان بحران‌های اقتصادی و سیاسی در نظر گرفته می‌شود.

کمیته بازار آزاد فدرال بانک مرکزی ایالات‌متحده قرار است بیانیه سیاسی را منتشر کند و پس‌ازآن کنفرانس خبری جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، برگزار شود. جفری هالی، تحلیلگر ارشد OANDA، گفت: افزایش ۵۰ واحدی در حال حاضر توسط بازارها قیمت‌گذاری شده است و احتمالاً طلا بار دیگر تحت‌فشار قرار خواهد گرفت البته بهبود کوتاه‌مدت امکان دارد زیرا احتمال سقوط دلار آمریکا هست.

بر اساس گزارش رویترز، دلار نزدیک به قله‌های ۲۰ ساله باقی ماند و باعث شد طلای باقیمت دلار برای خریداران خارجی جذابیت کمتری داشته باشد. در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با ۰.۱ درصد کاهش به ۲۲.۵۴ دلار رسید، درحالی‌که پلاتین تقریباً بدون تغییر در ۹۶۱ دلار و ۶۲ سنت بود و پالادیوم با ۰.۲ درصد افزایش به ۲۲۶۰ دلار و ۲۸ سنت رسید.

انتهای مطلب// ا.م

نظر شما