کد خبر: ۵۱۵۲۳
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰
باوجودآنکه همچنان دولتی‌ها اختصاص سهام عدالت به‌جاماندگان را به‌صورت رسمی تائید نکرده‌اند، مجلسیان از در جریان بودن این فرایند می‌گویند و اخیراً اعلام کرده‌اند که اولویت اول واگذاری سهام عدالت حدود چهارتا پنج میلیون نفر هستند.

به گزارش تجارت امروز؛ بورس روز چهارشنبه هفته اخیر از محدوده یک‌میلیون و ۵۲۱ هزار واحدی و روز دوشنبه آخرین روز کاری هفته به سطح یک‌میلیون و ۵۲۹ هزار واحد رسید. شاخص کل بورس در این هفته ۰٫۵ درصد رشد کرد. امروز چند سیگنال برای بازار وجود دارد و کارشناسان عقیده دارند که بورس روند متعادلی را تجربه می‌کند. محمد باغستانی، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: هم‌زمان با عید سعید فطر پرداخت سود سنواتی سهامداران بازار سرمایه آغازشده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تا به امروز سود برخی از سهامداران واریز نشده است. احتمالاً تمامی سودهای سنواتی تا پایان هفته پرداخت شود. باوجودآنکه همچنان دولتی‌ها اختصاص سهام عدالت به‌جاماندگان را به‌صورت رسمی تائید نکرده‌اند، مجلسیان از در جریان بودن این فرایند می‌گویند و اخیراً اعلام کرده‌اند که اولویت اول واگذاری سهام عدالت حدود چهارتا پنج میلیون نفر هستند.

باوجود اظهارنظرهای مختلف به نظر می‌رسد تا پایان سال به برخی از جاماندگان سهام عدالت تعلق بگیرد. پس از سال‌ها وعده بهابازار شدن استقلال و پرسپولیس، مدتی است که سهام آنها عرضه‌شده است اما حالا خبر می‌رسد که پرسپولیس نتوانسته است از پول بورس استفاده کند! چراکه باشگاه پرسپولیس باید مبلغی در حدود سه میلیارد تومان به‌حساب کارگزاری که کارهای ورود پرسپولیس به بورس را انجام داده است، واریز کند تا بتواند از ۳۵۰ میلیارد تومان استفاده کرده و آن را برای اهداف مختلف هزینه کند. در این خصوص مدیران باشگاه پرسپولیس قرار است تا هفته آینده این مبلغ را به‌حساب کارگزاری موردنظر واریز کنند تا مجوز استفاده از این پول را به دست بیاورند.

بازگشایی نماد دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می‌تواند میزان گردش نقدینگی بازار سرمایه را افزایش دهد. شرکت گهر ترابر، از زیرمجموعه‌های «کگل» است که ۲۰ اردیبهشت، در فرابورس عرضه اولیه خواهد شد. گهر ترابر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های حوزه حمل‌ونقل ترکیبی در کشور به‌حساب می‌آید و توانسته در سال‌های اخیر روند خوبی را ازنظر سندسازی طی کند.

این عرضه اولیه نقدینگی به بورس وارد می‌کند. قربانی، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی گفت: قیمت هر کیسه گندم ۳۸ هزارتومانی هست که در خارج از کشور ۸۰۰ هزار تومان معامله می‌شود که این مورد باعث جذابیت قاچاق شده است.

با گران شدن گندم و آرد صنایع مربوط با این دو محصول نیز روند صعودی به خود می‌گیرند کارخانه‌های شیشه‌های ساختمانی با تولید روزانه ۶۰۰ هزار مترمربع، راه خود را برای عرضه در بورس کالا پیدا کردند.

باعرضه محصولات جدید در بورس کالا می‌توان انتظار رونق بیشتر این بازار کالایی را داشت.

انتهای مطلب// ا.م

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری