کد خبر: ۵۱۵۴۴
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵
معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی به اشاره به تولید ذرت در کشور گفت: تولید ذرت در کشور، تنها بخش کمی از نیاز کشور را پاسخ می‌دهد و تنها یک‌میلیون تن در کشور زیر کشت ذرت می‌رود این در حالی است که نیاز کشور به این فراورده 11 تا 12 میلیون تن ذرت است

به گزارش تجارت امروز؛ دولت برای تأمین نیاز داخلی اقدام به واردات ذرت می‌کند که بستگی به شرایط جوی و بارش‌های کشور، واردات نیز افزایش پیدا می‌کند.

عسگری زاده بابیان اینکه سودجویی‌ها در واردات ذرت، چالش‌های بسیاری در صنعت دام‌پروری و مرغداری به وجود آورد افزود: کاهش و اختلال در واردات ذرت به کشور موجب بروز مشکلاتی در تولید و عرضه فراورده‌های دام و طیور شد، اما برنامه جدید وزارت جهاد کشاورزی، درباره شرایط واردات ذرت دامی، حذف واسطه‌ها از بازار پر نوسان ذرت است.

قربانی، معاون برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت: سیاست جدید وزارتخانه حذف دلال‌ها و واسطه درروند خرید و واردات ذرت به کشور است و این وزارتخانه از واردکنندگان خواسته تا دیگر از واسطه‌ها و دلالان ذرت خرید نکنند و مستقیم از فروشنده‌های خرید خود را انجام دهند.

قربانی گفت: حتی شرکت پشتیبانی امور دام نیز موظف است تا از واسطه‌ها و دلال‌ها خرید نکند تا نهاده‌های دامی موردنیاز ارزان‌تر به دست مصرف‌کننده برسد.

با آغاز جنگ بین روسیه و اکراین که از تولیدکنندگان بین‌المللی ذرت هستند موجب تهدید امنیت غذایی در سراسر جهان شده و کشور‌ها نیز از این تهدید بی‌نصیب نیست؛ بنابراین کشور‌های آلمان، آرژانتین، برزیل، اکراین، روسیه قزاقستان که عمده تولیدکننده نهاده‌های دامی و ذرت هستند از فضای به وجود آمده نهایت استفاده را کردند و قیمت محصولات صادراتی خود را ۴۰ درصد افزایش دادند که این امر شک بزرگی به جهان بود. این در حالی است که اکراین و روسیه به‌تن‌هایی ۳۰ درصد ذرت و نهاده‌های دامی جهان را تولید می‌کنند.

معاون توسعه بازرگانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما سالانه ۱۴ تا ۱۵ میلیارد دلار نهاده‌های دامی و ذرت برای تأمین نیاز کشور وارد می‌کنیم و با گران شدن این فراورده‌ها فشار زیادی به مصرف‌کننده‌ها برای تأمین مواد موردنیاز خود وارد می‌شود این در حالی است که کشور چین همانند یک جاروبرقی در حال بلعیدن غلات و ذرت جهان است تا خود را به‌عنوان یک انبار بزرگ غلات جهان تبدیل کند.

باوجوداینکه هنوز اهداف برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی در کشور تحقق‌نیافته و فاصله زیادی بین تولید تا مصرف وجود دارد بنابراین اتکا به توان داخلی و رسیدن به تولید حداقل ۵۰ درصدی ذرت در کشور، می‌تواند اقتصاد کشور را از بسیاری از مشکلات و چالش‌های اقتصادی مصون نگه دارد.

انتهای مطلب// ا.م

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: