کد خبر: ۵۱۵۶۷
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۲
انتظار می‌رود با تغییر شیوه فروش نان سنتی، فروش نقدی این کالا در سراسر کشور متوقف شود و هر سرپرست خانوار باکارت بانکی خودش که به کد ملی‌اش متصل خواهد بود، بتواند نان بخرد.

بعد از کارتی شدن نان، نوبت لبنیات و تخم‌مرغ وگوشت مرغ و روغن است/ نان برای اتباع خارجی گران نمی شود

به گزارش تجارت امروز؛ بانک مرکزی مکلف شده امکان صدور فوری کارت‌بانکی برای افراد فاقد کارت را فراهم سازد. ستاد اقتصادی دولت مصمم است اجرای این طرح دچار تأخیر و تعلیق نشود؛ هرچند هنوز زمان نهایی اجرای طرح تغییر شیوه فروش نان به‌طور دقیق مشخص نیست.

بر مبنای این گزارش، طبق طرح مزبور موضوع پرداخت یارانه نقدی نان منتفی است و به همه مردم نان با شیوه جدید فروخته می‌شود. این شیوه همه ایرانیان را تحت پوشش قرار می‌دهد فارغ از اینکه، فرد یارانه نقدی یا کمک‌معیشتی دریافت می‌کند یا نه. بر این اساس قرار شده دولت آرد را باقیمت واقعی و به‌صورت امانی در اختیار نانوایان سنتی قرار دهد و هر شب بر اساس آمار فروش نانوایی‌ها، شبکه بانکی مابه‌التفاوت قیمت آرد و نان را به‌حساب نانوایان واریز کند، نانوایی‌ها هم از این امکان برخوردار می‌شوند که در یک بازه زمانی ۴۵ تا ۶۰ روزه، نرخ آرد را به دولت پرداخت و تسویه‌حساب کنند.

 

یارانه جبرانی داده می‌شود!

مسئله دیگر روی میز دولت، تصمیم‌گیری درباره شیوه پرداخت یارانه لبنیات، تخم‌مرغ، گوشت مرغ و روغن است. ستاد اقتصادی دولت به این اجماع رسیده که باید مدل توزیع یارانه این کالاها متفاوت از الگوی نان‌های سنتی باشد. سازمان برنامه‌وبودجه، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت پیشنهادهای خود را درباره رقم یارانه جبرانی به ازای حذف ارز ۴۲۰۰ به رئیس‌جمهور ارائه داده‌اند، اما مقررشده پس از ارزیابی‌های کارشناسی رقم نهایی برای یارانه جبرانی نقدی را رئیس‌جمهوری تعیین و ابلاغ کند. گفته‌شده این یارانه به همه مردم بر اساس سقف بودجه مصوب دولت پرداخت خواهد شد.

 

فروش نان به اتباع!

آیا نان به اتباع خارجی باقیمت آزاد فروخته می‌شود؟ دولت چنین برنامه‌ای ندارد و هرگز تصمیم ندارد که این افراد را، به‌عنوان مهمانان ایران، از دریافت نان سنتی محروم کند، ولی اتباع خارجی مقیم ایران به ثبت اطلاعات خود در سامانه‌هایی که اعلام خواهد شد ملزم خواهند شد تا میزان مصرف نان و آرد برای دولت قابل ره‌گیری باشد. به همین دلیل قرار شده به‌زودی سازمان هدفمندی یارانه‌ها و دیگر نهادهای مسئول سامانه‌ای را اعلام کنند تا اتباع دیگر کشورها اطلاعات و شناسه خود را در آن ثبت کنند و بر مبنای آن از تسهیلات خرید نان باقیمت یارانه‌ای بهره‌مند شوند. آمارهای دولتی نشان می‌دهد ۸۱ درصد گندم مصرفی در هرسال صرف تولید و مصرف نان‌های سنتی می‌شود و بقیه آن به تولید کالاهای دیگر شامل ماکارونی، بیسکوئیت، کیک و نان‌های فانتزی اختصاص دارد. سهم نان‌های فانتزی در تهران ۲۰ درصد و در دیگر استان‌ها بین ۴ تا ۷ درصد برآورد شده است. دولت برای جلوگیری از موازی کاری، اداره بازار نان سنتی را به وزارت اقتصاد واگذار کرده است. هدف این است که گروه‌های هدف حمایتی درنهایت بسته به وضعیت معیشتی و محل سکونتشان، موردحمایت بیشتری قرار گیرند و به‌این‌ترتیب سیاست یارانه کالاهای اساسی هوشمند شود.

 

بنزین و گازوئیل از دستور کار خارج شدند!

طبق اطلاعات دریافتی همشهری، در چارچوب برنامه اخیر دولت، تغییر شیوه الگوی سهمیه بنزین و دیگر حامل‌های انرژی منتفی است؛ هرچند بررسی دستگاه‌های ذی‌ربط نشان می‌دهد این تغییر الگوی فروش سوخت که به‌صورت نمونه در جزیره کیش اجراشده، موفق بوده، اما ستاد اقتصادی دولت به این نتیجه رسیده که اولویت را به تغییر شیوه ارز ۴۲۰۰ تومانی بدهد؛ به همین دلیل بحث اصلاح بازار حامل‌های انرژی از دستور کار خارج‌شده است.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری