کد خبر: ۵۱۵۷۵
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۴
 طلای جهانی هفته گذشته را باوجود تمامی اتفاقات مثبت و منفی با عملکرد مثبت۵/ ۱ درصدی به پایان رساند. انتشار آمارهای اقتصادی مشاغل غیر کشاورزی ایالات‌متحده که نشان از رشد مشاغل و افزایش دستمزد داشت باعث نزولی شدن بهای طلا شد.
طلا در نوسان جهانی

به گزارش تجارت امروز؛ مهم‌ترین عامل تأثیرگذار روی بازار هفته اخیر، جلسه فدرال رزرو به‌منظور افزایش نرخ بهره بود که افزایش کمتر از انتظار آن باعث شد تا این فلز گران‌بها موقتاً به بالای ۱۹۰۰ دلار صعود کند. اما طولی نکشید که مجدداً به زیر سطح یادشده عقب‌نشینی کرد.

گفتنی است که از طرفی کاهش شدید ارزش شاخص‌های بازار سهام جهانی در روزهای پایانی از افزایش قیمت طلا حمایت کرد و مانع از سقوط شدیدتر این دارایی امن شد. بر این اساس طلا در قیمت ۱۸۸۲ دلار و ۸۰ سنت در هر اونس به کار خود پایان داد. تغییرات قیمت سکه امامی به دلیل استراحت قیمت دلار آزاد روز یکشنبه‌بازار طلا و سکه تحت تأثیر تعطیلی معاملات طلا در بازار جهانی و همچنین با توجه به تمایلات صعودی شناور در بازار ارز داخلی نوسانات محدودی را تجربه کرد.

 اما این تغییرات قیمت سکه امامی عمدتاً به دلیل استراحت قیمت دلار آزاد کاهشی بود.به‌طوری‌که این فلز گران‌بهای داخلی روز گذشته با حدود ۵۰ هزار تومان کاهش به قیمت ۱۳ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

 بااین‌حال فاصله بین ارزش ذاتی و بازاری سکه امامی همچنان در نزدیکی سطح ۷۰۰ هزار تومان باقی‌مانده است.برخی کارشناسان این حوزه باور دارند که بهای سکه مانند سال‌های گذشته توان جهش ناگهانی قیمت و تثبیت در سطوح بالا را ندارد. اما در مقابل برخی تحلیلگران معتقد هستند که باوجود شرایط اقتصادی و غیراقتصادی کشور ممکن است تاریخ تکرار شود.

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری