کد خبر: ۵۱۶۹۷
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۵

تحویل 2 میلیون واحد تا پایان سال؟

واحد‌های درحال ساخت تا پایان امسال به دو میلیون واحد خواهد رسید.
تحویل 2 میلیون واحد تا پایان سال؟

به گزارش تجارت امروز؛ محمودزاده در برنامه گفتگوی ویژه خبری بابیان اینکه عملیات اجرایی 440 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در شش ماه گذشته آغازشده است، افزود: درمجموع حدود یک‌میلیون و 300 هزار واحد در دست اجرا داریم که ازجملهٔ آن ساخت 536 هزار واحد شهری و 158 هزار واحد روستایی است و 147 هزار واحد را نیز مردم با دریافت تسهیلات می‌سازند.

وی با اعلام اینکه تعداد واحدهای درحال‌توسعه ساخت تا پایان تابستان امسال به دو میلیون واحد خواهد رسید، افزود: دست‌کم پنجاه‌درصد هزینه تمام‌شده مسکن‌های نهضت ملی از تسهیلات بانکی تأمین که در چهار مرحله فوندانسیون، اسکلت، سفت‌کاری و نازک‌کاری واریز می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: متقاضیان هم جدا از 40 میلیون آورده اولیه زمان نام‌نویسی، الباقی سهم خود را طی 4 مرحله، بعد آغاز، فوندانسیون، سفت‌کاری و نازک‌کاری پرداخت می‌کنند.

وی افزود: در بیشتر شهرهای کشور یعنی شهرهای زیر صد هزار نفر جمعیت، پلاک‌های یک طبقه یا دوطبقه درحال‌توسعه ساخت است، لذا قیمت تمام‌شده و سرعت ساخت با بلندمرتبه‌سازی در شهرهای بزرگ کامل متفاوت است.

محمودزاده میانگین متراژ واحدهای درحال ساخت شهرهای بزرگ و کوچک را به ترتیب تا 75 و 100 متر اعلام کرد و گفت: آخرین عددی که آذر سال گذشته برای ساخت یک مترمربع مسکن در طرح نهضت ملی اعلام کردیم چهار میلیون و 750 هزار تومان بود و همهٔ واحدهایی که در ماه‌های آینده تحویل متقاضیان داده می‌شود در همین حدود است.

معاون وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه در شهرها 40 درصد و در کلان‌شهرها 60 درصد قمت مسکن، بهای زمین است، افزود: جدا از اینکه بر اساس قانون قیمت زمین حذف‌شده، در حوزه خدمات، مصالح ساختمانی و تسهیلات نیز باهدف کاهش هزینه‌های تمام‌شده قیمت مسکن اقداماتی انجام‌شده است.

محمودزاده در ادامه گفت: 30 درصد تخفیف برای صدور پروانه در نظر گرفته‌ایم، یعنی اگر شهرداری پولی برای صدور پروانه واحدهای مسکونی حمایتی می‌گیرد 30 درصد را دولت به شهرداری پرداخت می‌کند و همچنین مالیات هر واحد مسکونی که به‌طور میانگین بیش از 40 میلیون تومان است به یک‌میلیون تومان کاهش‌یافته است.

وی همچنین با اعلام اینکه 50 درصد تخفیف هم سازمان نظام‌مهندسی در بحث خدمات فنی و مهندسی برای پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن در نظر گرفته است، افزود: وزارت نیرو برای انشعابات فقط حق انشعاب می‌گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی 80 درصد هزینه ساخت مسکن دهک‌های اول تا سوم جامعه را از محل تسهیلات بانکی خواند و گفت: طرح نهضت ملی مسکن سیال است، یعنی مبلغ و سود تسهیلات متفاوت و بر اساس دهک درآمدی افراد تنظیم‌شده است.

وی با اشاره به اینکه بیش از 70 هزار واحد پروژه در کشور به‌صورت مشارکتی درحال انجام است، گفت: اساسنامهٔ صندوق ملی مسکن در هیأت دولت تصویب‌شده است و منتظر اعلام نظر شورای نگهبان هستیم.

محمود زاده افزود: رئیس‌جمهور بر استفاده ویژه از شرکت‌های دانش‌بنیان و کیفیت ساختمان تأکید کرد.

معاون وزیر راه با اعلام اینکه این پروژه‌ها بین سه تا 10 سال بیمه کیفیت هستند، گفت: اشخاصی که زمین‌دارند و نیاز به تسهیلات برای ساخت واحد مسکونی دارند می‌توانند به سامانه طرح‌های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir مراجعه و ثبت‌نام کنند.

وی ادامه افزود: تاکنون 147 هزار واحد ثبت‌نام و تسهیلات می‌گیرند، اما بر اساس قانون چنانچه اشخاصی به تعهدات خود عمل نکنند باید برای اجرای طرح‌های جدید تسهیلات دریافتی را بازگردانند.

محمود زاده بابیان اینکه از طریق فرم جیم متقاضیان سه شرط استفاده از امکانات دولتی، سابقه مالکیت و تأهل حدود 18 میلیون نفر بررسی‌شده است، افزود: تمام اطلاعات به کارتابل استان‌ها و شهرهای جدید منتقل‌شده و منتظر شرط چهارم یعنی سابقه پنج سال سکونت هستیم.

وی بابیان اینکه پنج میلیون و 418 هزار نفر متقاضی طرح نهضت ملی مسکن نام‌نویسی کرده‌اند که تا امروز حدود 65 درصد آن‌ها شرایط اولیه رادارند گفت: امیدواریم که همکاران ما در استان‌ها بتوانند زودتر متقاضیان را تعیین تکلیف کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان افزود: ساخت واحدهای مسکونی 18 تا 24 ماه زمان می‌برد و کسانی که پالایش می‌شوند به پروژه‌های درحال احداث معرفی می‌شوند.

انتهای مطلب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما