کد خبر: ۵۱۷۲۲
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۳
پس از اعلام ممنوعیت گوشی‌های آیفون؛ خریداران این محصول در بازار با افزایش قیمت زیادی روبرو شدند.

واکنش بازار به خبر

به گزارش تجارت امروز؛ پس از اعلام ممنوعیت واردات گوشی آیفون از سری محصولات شرکت اپل به کشور قیمت این محصول در بازار با تغییراتی روبرو شد؛ به‌طوری‌که گوشی آیفون ۱۳ پرومکس از ۴۷ میلیون تومان به بیش از ۵۶ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

قاعدتاً به دنبال ممنوعیت واردات هر کالایی، چندان عجیب و دور از انتظار نیست که در خصوص آن کالای موردنظر واکنش قیمتی در بازار آن کالا رخ بدهد. در همین راستا در خصوص ممنوعیت واردات آیفون،  یک ماه پیش نمایندگان مجلس و در رأس آن گروه اصل نود، درصدد محدود کردن واردات آیفون بودند و با اعلام مهلت زمانی اعلام کردند که چنانچه دولت تا پایان شهریور امسال برای ممنوع کردن گوشی‌های برند آمریکایی و لوکس اپل دست‌به‌کار نشود، خود آن‌ها به‌صورت مستقیم اقدام خواهند کرد.

هفته گذشته بود که در پی گزارش‌هایی ثبت سفارش گوشی آیفون متوقف شد و واردکنندگان در زمان مراجعه به سامانه برای ثبت سفارش و تأمین ارز وارداتی آن، با پیغامی مواجه شدند. در این پیغام تأکید شده بود که ثبت سفارش گوشی برند اپل تا ۳۱ اردیبهشت امکان‌پذیر نیست و حالا از یک روز پس از مهلت زمانی اعلام‌شده، پیغام جدیدی برای واردکنندگان ارسال‌شده از انتقال این مدل گوشی به گروه کالایی ۲۷ حکایت دارد. به‌این‌ترتیب با لوکس تلقی شدن این گوشی، جلوی واردات آن گرفته می‌شود.

نکته‌ای که در این میان قابل‌توجه است این است که در بازار تلفن همراه می‌توان شاهد برند‌های دیگر مانند سامسونگ بود که دارای قیمتی مشابه و حتی گاهی بالاتر از آیفون هستند و اینکه شرایط این برند‌ها در مصرف منابع ارزی کشور مشابه است.  اما سیاست‌گذاران فعلاً محدودیتی برای این گوشی‌ها تعریف نکرده‌اند.

 

تفاوت قیمت گوشی‌های آیفون بعد از اعلام ممنوعیت واردات 

قیمت پس از اعلام خبر ممنوعیت

قیمت یک روز پیش از اعلام ممنوعیت واردات

مدل
۵۶.۰۰۰.۰۰۰ ۴۷.۳۰۰.۰۰۰ آیفون ۱۳ پرومکس - ۲۵۶
۵۱.۰۰۰.۰۰۰ ۴۵.۸۰۰.۰۰۰ آیفون ۱۳ پرو - ۲۵۶
۳۷.۵۰۰.۰۰۰ ۳۲.۹۰۰.۰۰۰ آیفون ۱۳ مشکی ۱۲۸
-- ۲۸.۵۰۰.۰۰۰ آیغون ۱۳ مینی سفید - ۱۲۸

قیمت مدل‌های آیفون در حال حاضر به دلیل ناموجود بودن در بسیاری از فروشگاه‌ها قابل‌استعلام نیست، اما در صورت موجود بودن در بازار با اختلاف قیمتی ۶ میلیون تومانی نسبت به قیمت قبلی خود عرضه می‌شوند.

سیاست‌گذاران این حوزه بدون اشاره به وجود گوشی‌های گران‌قیمت شرکت سامسونگ در بازار؛ اعلام کردند؛ قصد جلوگیری از واردات گوشی‌های ارزبر با ماهیت لوکس رادارند که به نظر می‌رسد سخنی نسنجیده است و بیشتر این رویکرد در جهت آمریکاستیزی دولت اعمال‌شده است.

انتهای گزارش

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری