کد خبر: ۵۱۷۳۷
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵
مالیات رکن اصلی رشد هر کشوری است؛ اما ایرانیان از سال‌ها پیش همواره به دنبال نپرداختن آن بودند چرا که معتقدند پولی است که از دسترشان خارج خواهد شد.

به گزارش تجارت امروز؛ دولت سندی با نام "تحول دولت" ارائه داده است که در حوزه مالیاتی مواردی را مطرح کرده. سندی که در آن قرار است روش‌های منسوخ مالیاتی کنار گذاشته شده و با روش‌های نوین مالیات‌ستانی انجام گیرد.

سند تحول دولت، با درک اهمیت این موضوع، دومین موضوع تحولی را پس از بودجه را مالیات عنوان کرده است. چهار شاخص وضعیت مطلوب مالیاتی از دید سند تحول ازاین‌قرار است: تأمین مناسب هزینه‌های عمومی از مالیات، توزیع درآمد و ثروت با مالیات، سیاست‌گذاری و تنظیم‌گری به‌وسیله مالیات و شفاف‌سازی و جلوگیری از فساد در سازوکارهای مالیاتی. شفاف‌سازی و مالیات‌ستانی از بخش غیررسمی به‌جای تمرکز بر بنگاه‌های بخش رسمی در مالیات‌ستانی به‌موازات ترجیح مالیات‌ستانی مؤدی‌محور و هوشمند مبتنی برداده بر مالیات‌ستانی منبع‌محور و ممیزسالار، مسیرهای ترسیم‌شده در سند تحول برای نیل به شاخص‌های مطلوب مالیاتی است. بسیاری از کشورهای با نظام اقتصادی پویا، مالیات‌های سنگینی بر ثروت‌های غیرمولد وضع کرده‌اند.

 

چرا ایرانیان مالیات نمی‌دهند؟

ایجاد انگیزه بین مؤدیان مالیاتی، مهم‌ترین رکن پرداخت مالیات است. در کشورهای پیشرفته مالیات به عنوان عاملی برای رشد متوازن شهر معرفی شده است. بدین معنا که کشورها جدا از حرف زدن و شعار دادن پیشرفت شهری و کشوری حاصل از مالیات را برای مردم به شکل ملموسی نشان دادند.

افراد نیاز دارند که مابه ازای آنچه می‌پردازند را ببینند! اگر قرار باشد دولت رئیس ما باشد و هر وقت درآمدش کفاف خرجش را نداد مالیات را افزایش دهد وضعیت کشور تغییری نمی‌کند؛ اما اگر مردم ببینند که هزینه‌های درمانشان تا حد قابل قبولی کم شده؛ خیابان‌ها به شکل قابل قبولی مرمت و به‌سازی شده؛ شهر تمیز است و جاده‌ها ایمن و سالم است؛ چرا مالیات ندهند؟

به طور فطری انسان کاری انجام می‌دهد تا نتیجه آن را ببیند و وقتی فرار مالیاتی به شکل گسترده امروزی کم می‌شود که مردم نتیجه پرداخت مالیات خود را ببینند؛ نه آنکه هزینه‌ای پرداخت کنند و پولی از جیبشان برود! چرا که امروز مردم نمی‌دانند مالیات در کجا هزینه می‌شود و چطور به خودشان برمی‌گردد. اصلا بر می‌گردد یا صرفا حقوق کارمندان دولت را می‌دهد؟

به نظر حقیر بزرگترین چالش پیش روی دولت؛ شفاف‌سازی هزینه‌کرد مالیات است و به طور کلی بودجه کشور به ما می‌گوید ایرانیان بیشتر دارند هزینه حقوق کارکنان دولت را می‌پردازند تا عمران کشور، پس طبیعی است که تا حد زیادی تلاش کنند تا از این مهم فرار کنند.

در ادامه فایل طرح تحول دولت برای علاقه‌مندان به مطالعه آن تقدیم می‌گردد:

طرح تحول دولت

 

انتهای مطلب

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری