کد خبر: ۵۱۷۴۲
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۳
قیمت بیت کوین تا ساعت ۸:۴۲ دقیقه امروز ۲۸,۷۵۹.۲۵ دلار بود و طی ۲۴ ساعت گذشته ۰.۷۸ درصد افت قیمت داشته است.

به گزارش تجارت امروز؛  این تغییر قیمت ارزش بازار توکن را به ۵۴۷,۸۶۸,۴۲۶,۲۹۳.۹۵ دلار رساند و تا این ماه، قیمت بیت کوین ۳۸.۰۳ درصد سقوط کرده است. بیت کوین بر اساس استاندارد طبقه‌بندی دارایی دیجیتال (DACS) CoinDesk به‌عنوان یک ارز طبقه‌بندی می‌شود.

 
در مورد بیت کوین چه می‌دانید؟

بیت‌کوین اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهان است – نوعی دارایی دیجیتال که از رمزنگاری کلید عمومی برای ثبت، امضا و ارسال تراکنش‌ها از طریق بلاک چین بیت‌کوین استفاده می‌کند – که همگی بدون نظارت یک مقام مرکزی انجام می‌شوند.
شبکه بیت کوین (با حروف بزرگ "B") در ژانویه ۲۰۰۹ توسط یک برنامه‌نویس کامپیوتری ناشناس یا گروهی از برنامه نویسان بانام مستعار "ساتوشی ناکاموتو " راه‌اندازی شد. این شبکه یک سیستم پرداخت الکترونیکی همتا به همتا است که از یک ارز رمزنگاری‌شده به نام بیت کوین (حروف کوچک "b") برای انتقال ارزش از طریق اینترنت استفاده می‌کند یا به‌عنوان یک ذخیره ارزش مانند طلا و نقره عمل می‌کند.
هر بیت کوین از ۱۰۰ میلیون ساتوشی (کوچک‌ترین واحد‌های بیت کوین) تشکیل‌شده است که باعث می‌شود بیت کوین منفرد تا هشت رقم اعشار تقسیم شود. این بدان معناست که هرکسی می‌تواند کسری از بیت کوین را با کمتر از یک دلار آمریکا خریداری کند.
 

قیمت بیت کوین چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت بیت کوین به دلیل نوسانات بسیار مشهور است، اما علیرغم آن، در دهه گذشته به بهترین دارایی هر طبقه (ازجمله سهام، کالا‌ها و اوراق قرضه) تبدیل‌شده است چراکه دارندگان آن افزایش خیره‌کننده ۹، ۰۰۰، ۰۰۰ درصدی بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ را تجربه کردند.
هنگامی‌که این ارز دیجیتال در ابتدای سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد، زمانی که ساتوشی ناکاموتو بلوک پیدایش بیت کوین (اولین بلوک در بلاک چین بیت کوین) را استخراج کرد، ۵۰ بیت کوین باقیمت ۰.۰۰ دلار وارد گردش شد.
۵۰ بیت کوین همچنان در هر بلوک (هر ۱۰ دقیقه یک‌بار ایجاد می‌شد) وارد گردش می‌شد تا اینکه اولین رویداد نصف شدن در نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد.
در فوریه ۲۰۱۱، قیمت BTC برای اولین بار با دلار آمریکا برابری کرد. این نقطه عطف باعث تشویق سرمایه‌گذاران جدید به بازار شد و طی چهار ماه، قیمت بیت کوین به افزایش خود ادامه داد و به بیش از ۳۰ دلار رسید.
در اوایل سال ۲۰۱۳، ارز دیجیتال پیشرو پس از یک دوره نزولی طولانی بهبود یافت و به بالای ۱۰۰۰ دلار رسید، البته فقط برای مدت کوتاهی؛ اما با هک بدنام Mt Gox، چین که اولین ممنوعیت خود را در مورد کریپتو و موقعیت‌های دیگر اعلام کرد، چهار سال دیگر طول کشید تا قیمت BTC دوباره به بالای ۱۰۰۰ دلار بازگردد. بااین‌حال، پس از عبور از این سطح، قیمت بیت کوین به‌طور چشمگیری در طول سال ۲۰۱۷ افزایش یافت تا اینکه بیت کوین به بالاترین قیمت قبلی خود یعنی ۱۹۸۵۰ دلار رسید.
در طول سال ۲۰۱۸، کل بازار کریپتو وارد چیزی شد که اکنون به‌عنوان "زمستان کریپتو " شناخته می‌شود - یک بازار نزولی یک‌ساله. تا دسامبر ۲۰۲۰، زمانی که بیت کوین برای آزمایش بالاترین رکورد قبلی بازگشت، درنهایت از آن سطح تاریخی فراتر رفت و طی ۱۱۹ روز آینده با ۲۳۹ درصد افزایش به بالاترین رکورد جدید تاریخ ۶۴۷۹۹ دلار رسید.
 

نحوه کار بیت کوین چگونه است؟

بیت کوین و سایر ارز‌های دیجیتال مانند ایمیل دنیای مالی هستند. ارز به شکل فیزیکی وجود ندارد و سکه مستقیماً بین فرستنده و گیرنده بدون واسطه بانکی برای تسهیل تراکنش انجام می‌شود. همه‌چیز به‌صورت عمومی از طریق یک فناوری دفتر کل شفاف، تغییرناپذیر و توزیع‌شده به نام بلاک چین انجام می‌شود.
 

ویژگی‌های اصلی فناوری بلاک چین

تراکنش‌های بیت‌کوین در یک دفتر کل توزیع‌شده به نام «بلاک چین» ثبت می‌شوند که هرکسی می‌تواند آن را دانلود کرده و به حفظ آن کمک کند.
تراکنش‌ها مستقیماً از فرستنده به گیرنده بدون هیچ واسطه‌ای ارسال می‌شود.
دارندگانی که بیت کوین خود را ذخیره می‌کنند، کنترل کاملی بر آن دارند. بدون کلید رمزنگاری دارنده قابل‌دسترسی نیست.
بیت کوین به شکل فیزیکی وجود ندارد.
بیت کوین ۲۱ میلیون عرضه ثابت دارد. دیگر نمی‌توان بیت کوین ایجاد کرد و واحد‌های بیت کوین را نمی‌توان از بین برد.
کاربران بیت کوین با واردکردن اطلاعات کلید عمومی متصل به کیف پول دیجیتال هر شخص، سکه‌ها را از طریق شبکه ارسال و دریافت می‌کنند.
به‌منظور ایجاد انگیزه در شبکه توزیع‌شده افرادی که تراکنش‌های بیت کوین را تأیید می‌کنند (ماینرها)، هزینه‌ای به هر تراکنش تعلق می‌گیرد. کارمزد به هر ماینری تعلق می‌گیرد که تراکنش را به یک بلوک جدید اضافه کند. کارمزد‌ها روی یک سیستم حراج قیمت اول کار می‌کنند که در آن هرچه کارمزدی که به تراکنش تعلق می‌گیرد بیشتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که ماینر ابتدا آن تراکنش را پردازش کند.
هر تراکنش بیت کوینی که انجام می‌شود باید به‌طور دائم به دفتر کل بلاک چین بیت کوین از طریق فرآیندی به نام «ماینینگ» متعهد شود. استخراج بیت کوین به فرآیندی اطلاق می‌شود که در آن استخراج‌کنندگان با استفاده از تجهیزات کامپیوتری تخصصی معروف به تراشه‌های مدار مجتمع ویژه‌برنامه (ASIC) برای باز کردن بلوک بعدی در زنجیره به رقابت می‌پردازند.
انتهای مطلب/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری