کد خبر: ۵۱۷۴۷
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۳
حاشیه‌های میزبانی قطر در رقابت‌های جام‌جهانی؛ از اتهامات رشوه‌خواری و نقض حقوق بشر گرفته تا نگرانی‌های مربوط به بودجه، این مسابقات باعث شده است که بسیاری از فیفا به دلیل پاداش دادن به رفتارهای مشکل‌ساز انتقاد کنند.

به گزارش تجارت امروز؛ در سال 2010، فیفا اعلام کرد که بزرگ‌ترین نمایش فوتبال جهان برای اولین بار خاک خاورمیانه را زیبا خواهد کرد. از آن زمان، جام جهانی 2022 درگیر بحث‌وجدل بوده است.
از اتهامات رشوه‌خواری و نقض حقوق بشر گرفته تا نگرانی‌های مربوط به بودجه، این مسابقات باعث شده است که بسیاری از فیفا به دلیل پاداش دادن به رفتارهای مشکل‌ساز انتقاد کنند.
قطر پیشنهاد خود به فیفا را یک "قمار جسورانه " برای آوردن فوتبال جهان به این کشور خلیج‌فارس توصیف کرد، اما این قمار توسط یک بسته زیرساختی به ارزش 200 میلیارد دلار انجام شد که در آن زمان برای منافع ملی و سیاست خارجی این کشور حیاتی تلقی می‌شد.
کمی قبل از آن، در سال 2008، قطر از پروژه چشم‌انداز ملی قطر رونمایی کرده بود که هدف آن تبدیل این کشور به یک جامعه پیشرفته است که بتواند توسعه خود را حفظ کند و استانداردهای بالای زندگی را برای مردمش فراهم کند. یکی از پایه‌های اصلی این آینده ورزش خواهد بود.
ازآنجا، این کشور پیشنهادهای موفقیت‌آمیزی برای میزبانی جام ملت‌های آسیا 2011 و بازی‌های عربی ارائه کرد. حضور خود را در فوتبال اروپا نیز محسوس کرد. شرکت هواپیمایی قطر در سال 2010 مبلغ 163 میلیون دلار برای حمایت از کیت‌های باشگاه بارسلونا پرداخت کرد و سرمایه‌گذاری مستقیم در پاریس سن ژرمن از طریق سازمان مسافرتی قطر بالغ‌بر 1.08 میلیارد دلار انجام شد.
بااین‌حال، زمانی که گردوغبار پیرامون پیشنهاد قطر برای جام جهانی فروکش کرد، اتهامات مربوط به خطاهای مالی به‌زودی پس‌ازآن مطرح شد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.
2011: جک وارنر، معاون سابق فیفا، ایمیل‌هایی را منتشر کرد که ادعا می‌کرد قطر (به‌ویژه محمد بن همام، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا) حقوق برنده شدن در مناقصه را «خرید» کرده است.
2014: ساندی تایمز گزارش داد که محمد بن همام مبلغی بالغ‌بر 5 میلیون دلار به مقامات فوتبال درازای حمایت آنها از پیشنهاد قطر پرداخت کرده است.
2019: ساندی تایمز گزارش داد که فیفا مبلغ 880 میلیون دلار را در دو قسط از الجزیره دریافت خواهد کرد تا در انتظار پیشنهاد موفقیت‌آمیز قطر باشد.
2020: وزارت دادگستری ایالات‌متحده به‌طور رسمی سه مقام آمریکای جنوبی را به دریافت رشوه برای اطمینان از رأی به قطر متهم کرد.
البته مقامات قطری از زمان برنده شدن در مناقصه، هرگونه تخلف را رد کرده‌اند. در سال 2014، فیفا که در آن زمان توسط سپ بلاتر اداره می‌شد، قطر را از تخلفات ادعایی پاک کرد. اما در سال 2015، بلاتر در بحبوحه تحقیقات جنایی رسمی توسط مقامات سوئیسی در مورد نامزدهای جام جهانی 2018 و 2022 از سمت خود استعفا داد.


هزینه کشور‌های میزبان تاکنون چقدر بوده است؟

وقتی کشوری برنده میزبانی یک رویداد ورزشی بزرگ مانند المپیک یا جام جهانی می‌شود، هزینه ایجاد زیرساخت‌های مناسب همیشه از اولین اولویت‌ها است. این در شرایطی است که کشورهایی که پیشنهاد میزبانی جام جهانی را می‌دهند عموماً زیرساخت‌های لازم رادارند؛ بااین‌حال آن کشورها نیز باید هزینه‌هایی جهت آماده‌سازی بهتر کشور برای میزبانی این رویداد انجام دهند.

هزینه‌های جام جهانی از زمان میزبانی ایالات‌متحده در سال 1994 تاکنون:
ایالات‌متحده آمریکا 1994: 500 میلیون دلار
فرانسه 1998: 2.3 میلیارد دلار
ژاپن 2002: 7 میلیارد دلار
آلمان 2006: 4.3 میلیارد دلار
آفریقای جنوبی 2010: 3.6 میلیارد دلار
برزیل 2014: 15 میلیارد دلار
روسیه 2018: 11.6 میلیارد دلار
قطر 2022: 220 میلیارد دلار
هزینه‌های مربوط به استادیوم‌های جدید قطر در محدوده 6.5 تا 10 میلیارد دلار گزارش‌شده است این در حالی است که هزینه اولیه پیشنهادشده برای استادیوم‌ها عددی در حدود 4 میلیارد دلار بوده است.
اما هنوز حدود 210 میلیارد دلار باقی‌مانده. بسیاری از هزینه‌های زیرساختی که به جام جهانی نسبت داده می‌شود، بخشی از برنامه قطر 2030 است: ایجاد یک مرکز نوآوری با هتل‌ها، حمل‌ونقل زیرزمینی پیشرفته، استادیوم‌ها و فرودگاه‌هایی که قطر برای طرح خود آنها به آنها نیاز دارد.
در حقیقت جام جهانی ضمن کمک به این پروژه باعث بازگشت قسمتی از هزینه ساخت می‌شود و کاملاً این کشور کوچک حوزه خلیج‌فارس را موردتوجه دنیا قرار می‌دهد؛ آن‌هم با اسم کشوری مدرن!
بسیاری از بااستعدادترین شهروندان قطر در صنعت ورزش و فناوری به ایالات‌متحده و شهرهای بزرگ‌تر اروپایی مانند لندن مهاجرت می‌کنند. مسئولان قطری در تلاش هستند تا با ساختن تأسیسات در سطح جهانی از فرار مغزها جلوگیری کنند.


جام جهانی وسیله‌ای برای ارتقای آن‌هاست

نگرانی‌های کارگری

سال‌هاست که قطر به نقض حقوق بشر پیرامون تلاش‌هایش برای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای میزبانی جام جهانی متهم شده است.
بر اساس گزارش گروه حقوق بشر عفو بین‌الملل، 1.7 میلیون کارگر مهاجر در کشور وجود دارد که بیش از 90 درصد نیروی کار در جمعیت 2.9 میلیون نفری را تشکیل می‌دهد.
از ابتدای ساخت‌وساز، درخواست‌هایی برای بهبود شرایط کارگران داخلی و خارجی وجود داشته که منجر به این شد که سال 2013، عفو بین‌الملل درخواست تحقیق پیرامون این موضوع کند.
سیستم کافلا - کارگران مهاجر را به یک کارفرما یا حامی خاص متصل می‌کند؛ سپس آنها را تحت نظر دارد و معمولاً مسئول ویزا و وضعیت قانونی آنها است در معرض سوءاستفاده سیستمی قرارگرفته و شرایط کاری غیرقابل‌تحملی را برای بیش از 1 میلیون کارگر مهاجر ایجاد کرده است.
از سال 2017، دولت قطر قوانین جدیدی را باهدف حمایت از کارگران مهاجر به تصویب رسانده و قانونی را برای کارگران منازل مصوب کرده که کمیته‌های اختلافات کار را تشکیل می‌دهد.
اما این‌همه ماجرا نیست! دیگر چه بخواهیم یا نخواهیم قطر میزبان بزرگ‌ترین رویداد ورزشی دنیا یعنی جام جهانی است. در
سلسله گزارش‌هایمان در خصوص هزینه‌های جام جهانی قطر 2022 در گزارش بعدی به معرفی استادیوم‌ها؛ هزینه ساخت آنها و امکانات هر یک از آنها خواهیم پرداخت.
پایان مطلب/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: